Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu wstrzymuje wypłaty z Funduszu Wsparcia Kultury. Szef resortu, Piotr Gliński, zapowiada też ponowną weryfikację listy beneficjentów. To efekt lawiny niezadowolenia, jaka przelała się w Polsce po opublikowaniu listy artystów z dotacjami.
- W związku z wątpliwościami dotyczącymi rekompensat przyznanych w ramach Funduszu Wsparcia Kultury, minister kultury i dziedzictwa narodowego postanowił wstrzymać realizację wypłat ze środków FWK i przekazać listę beneficjentów do pilnej ponownej weryfikacji – podał w niedzielę, 15 listopada, resort kultury.
Artyści oraz jednostki kultury z powodu pandemii i wprowadzonych obostrzeń – podobnie jak przedstawiciele innych branż - zostali postawieni w trudnej sytuacji – nie mogą świadczyć swoich usług, bo koncerty, spektakle i inne widowiska są odwołane. We wrześniu został jednak utworzony Fundusz Wsparcia Kultury (jego budżet wyniósł 400 mln zł), z którego artyści i instytucje prowadzące działalność kulturalną – teatralną, muzyczną lub taneczną mogły starać się o finansową pomoc.
ZOBACZ, KTO OTRZYMA PIENIĄDZE W RAMACH POMOCY DLA ARTYSTÓW
Zainteresowanie było duże – o dofinansowanie z tego funduszu starało się 2246 podmiotów. Jak informują przedstawiciele ministerstwa ocenie merytorycznej zostały poddane 2064 prawidłowo wypełnione i złożone wnioski. I tyle właśnie podmiotów otrzyma finansowe wsparcie.
Nie przeocz
Wśród nich są m.in. artyści i jednostki kultury z woj. śląskiego
- Miuosh (2 000 000 zł)
- Golec Fabryka Sp. z o.o (1 894 670 zł)
- KINDLA MUSIC Marcin Kindla (664 500 zł)
- Sebastian Riedel (180 tys. zł),
- Piotr Kupicha (232 068 zł),
- Opera Śląska w Bytomiu (817 649 zł)
- Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana (246 144 zł)
- Teatr Korez Mirosław Neinert (734 116 zł)
- Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego (1 385 237 zł)
- Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego (1 408 593 zł)
- Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana (326 171 zł)
- Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. St. Hadyny (1 597 872 zł)
- Fundacja Wspierania Talentów Dzieci, Młodzieży i Dorosłych Włóczykije z Bielska-Białej (16 320 zł)
- Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej (70 tys. zł)
- Teatr Mały w Tychach (135 000 zł)
- ŚLĄSKA AGENCJA REKLAMY I MARKETINGU (607 900 zł)
- FILHARMONIA ZABRZAŃSKA (114 296 zł)
- Otto Piloto Media Artur Rojek (216 340 zł)
Setki tysięcy złotych wsparcia dla gwiazd. Lista do pilnej weryfikacji
Musisz to wiedzieć
Dofinansowanie otrzymali także znani muzycy i aktorzy
- Bayer Full - (łącznie 550 000 zł)
- Wojciech Mazolewski QALITY (444 469 zł)
- BRACIA Piotr Cugowski (121 903 zł)
- BAJM (613 500 zł)
- JS MUSIC JUSTYNA STECZKOWSKA (179 986 zł)
- Julia Pietrucha (110 537 zł)
- Kamil Bednarek (500 tys. zł)
- Małgorzata Foremniak (77 270 zł)
- MARCIN KYDRYŃSKI SIESTA (158 000 zł)
- Rafał Królikowski (88 287 zł)
W komunikacie Ministerstwa Kultury znajdujemy informację, że proces przyznawania środków został przeprowadzony w oparciu o poprawność złożonego wniosku oraz danych finansowych poszczególnych instytucji. Wysokość rekompensaty była obliczana na podstawie danych księgowych i statystycznych za rok 2019.
Jak obliczono pieniądze dla artystów?
Oto zasady. Kluczowe kryteria dotacji dla artystów dotyczyły
- spadku przychodów instytucji/przedsiębiorcy 2020 vs. 2019
- liczby zatrudnionych osób
- liczby odwołanych imprez/wydarzeń artystycznych
- wpływu dofinansowania na lokalną społeczność
- udziału przychodów z muzyki tańca i teatru w ogólnych przychodach (w odniesieniu do przedsiębiorców)
- zadłużenia przedsiębiorców spowodowanego pandemią.
Instytucje ubiegające się o dofinansowanie zobligowane były do odliczenia dotychczasowego wsparcia udzielonego ze strony państwa.
Jak informują przedstawiciele ministerstwa, pieniądze z FWK zostaną wykorzystane m.in. na zapewnienie ciągłości działalności artystycznej i utrzymanie miejsc pracy. Zgodnie z rozporządzeniem, wsparcie finansowe jest przeznaczone na działalność kulturalną w dziedzinie teatru, muzyki lub tańca, w tym polegającą na świadczeniu usług wspomagających tę działalność przez organizację zaplecza technicznego, na finansowanie lub refinansowanie wydatków ponoszonych w okresie od dnia 12 marca do dnia 31 grudnia 2020 r.
Astronomiczne dotacje dla artystów od rządu. 2 mln zł dla Mi...
- Powołanie i uruchomienie Funduszu Wsparcia Kultury było bardzo wyczekiwane przez środowisko. Ze względów epidemicznych czas nie był naszym sprzymierzeńcem, działaliśmy pod jego dużą presją i wiedzieliśmy o tym. Dlatego tym bardziej cieszę się, że cały proces - w tym proces legislacyjny - udało się przeprowadzić w tak szybkim tempie. Pozostał nam ostatni i zarazem najważniejszy krok: wypłata świadczeń - podkreśla wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, prof. Piotr Gliński.
Zobacz koniecznie
Elżbieta Wrotnowska-Gmyz, dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego zwraca uwagę, że epidemia postawiła w niezwykle trudnej sytuacji ludzi kultury nie tylko w Polsce.
- Ten problem nie respektuje zamykania granic. Dziś ma oczywisty wpływ na sytuację materialną osób pracujących „w” i „dla” kultury, ale nie tylko na nią. Często zwracamy uwagę, że tracąc zajęcie, traci się możliwość zarobku. Rzadko mówimy natomiast o tym, że traci się także możliwość działania, tworzenia, co w aktywności artystycznej jest niezwykle ważne. I tu także widzę wielkie znaczenie Funduszu Wsparcia Kultury oraz wartość, nie tylko materialną, tych środków – podkreśla Elżbieta Wrotnowska-Gmyz.
Nagła zmian adecyzji ministerstwa
Ministerstwo w specjalnym komunikacie w niedzielę przypomina, że rekompensaty z Funduszu Wsparcia Kultury – a łącznie to 400 mln zł – obejmuję do ok. 40/50 proc. udokumentowanych strat (pomniejszonych o wcześniej otrzymane wsparcie antycovidowe) w okresie od marca do grudnia 2020 r.
- Są to więc rekompensaty za prawie roczne zamrożenie działalności, których celem jest wsparcie ważnego sektora polskiej gospodarki w obliczu bankructwa. Pamiętajmy, że kultura była tą gałęzią gospodarki, która jako pierwsza została zamrożona i jako ostatnia jest "odmrażana". Dzięki środkom z Funduszu Wsparcia Kultury, firmy i instytucje (a nie celebryci) będą mogły przetrwać także na początku przyszłego roku, do czasu pojawienia się szczepionki i odmrożenia gospodarki. Warto przy tym podkreślić, że w obszarze kultury powrót do równowagi będzie trudniejszych niż w sektorach gospodarki, które realizują bardziej elementarne codzienne potrzeby społeczne – czytamy w oświadczeniu opublikowanym na stronie Ministerstwa Kultury.
I dalej: „Ciężko doświadczony przez pandemię sektor kultury nie miał dotychczas przeznaczonego dla niego specjalnego programu wsparcia, jak sektor turystyczny czy transportowy. Fundusz Wsparcia Kultury jest właśnie takim programem. Dla gospodarki i przedsiębiorstw działających w kulturze, dla dziesiątków tysięcy zwykłych ludzi i ich rodzin”.
Bądź na bieżąco i obserwuj
