Atak na Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. "Zaj****my was kur*y"

gj
Atak na Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Napastnicy wypisali groźby na drzwiach.
Atak na Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Napastnicy wypisali groźby na drzwiach. Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych/FB
Trzech zamaskowanych mężczyzn zaatakowało siedzibę Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych w Warszawie. Próbowali włamać się do środka, a na drzwiach zostawili napis "Zaj****my was kur*y".

O sprawie OMZRiK poinformował za pośrednictwem Facebooka. W poście opisuje, że po spotkaniu wolontariuszy, które odbyło się 17 stycznia, “trzech mężczyzn w kominiarkach z celtykami próbowało atakować pracowników ośrodka, czekali wieczorem pod biurem”, które mieści się w Warszawie. Później, w nocy z 2 na 3 lutego, napastnicy zniszczyli drzwi, pisząc na nich "Zaj...my was kur...y", rysując nazistowskie swastyki i znaki SS. Ktoś ponownie próbował włamać się do biura, ale spłoszył go włączony alarm.

Jak informuje ośrodek, policja wiedziała o planowanym wcześniej ataku. - Funkcjonariusze przyszli z informacją, że jest planowany atak na spotkanie wolontariuszy. Przez 3 godziny stali pod drzwiami i pilnowali czy nic się nie dzieje. Atak zdarzył się już po spotkaniu, gdy policja odjechała, po tym jak prezes ośrodka powiedział im, że już wszyscy poszli. On sam został jeszcze w biurze i kiedy wyszedł, czekało na niego trzech zamaskowanych mężczyzn – opisuje OMZRiK.

To nie pierwsze tego typu ataki. - Wielokrotnie zdarzało się, że ktoś zamaskowany za mną biegł i krzyczał “ty konfidencie”, albo na kontrmanifestacjach liderzy narodowców wskazywali mnie, mówiąc “wiecie co macie z nim zrobić”. Wówczas ruszał na mnie tłum, a policja musiała interweniować - mówi prezes OMZRiK, Konrad Dulkowski. - Groźby dostajemy codziennie: mailowo, telefonicznie, czasem w środku nocy, często z numerów zastrzeżonych lub z zagranicznych. Ze względu na bezpieczeństwo nie publikujemy zdjęć swoich wolontariuszy. Po raz pierwszy ogłosiliśmy publicznie, że mamy spotkanie wolontariuszy i skończyło się to atakiem. Zaczyna robić się niebezpiecznie. Ostatnie wydarzenia z Gdańska pokazały, że wśród takich osób może znaleźć się wystarczająco zdeterminowana, aby zrobić komuś krzywdę - dodaje.

Czytaj też: Znani patostreamerzy zatrzymani! Daniel Magical i jego matka pochwalili atak na prezydenta Gdańska

Ze względu na liczne incydenty, okolice biura ośrodka są pod specjalnym nadzorem policji i częściej przyjeżdżają tam patrole.

Pod postem na Facebooku OMZRiK z informacją o ataku i prośbą o wsparcie finansowe, dzięki któremu będzie można zamontować monitoring, pojawiła się kolejna fala hejtu, a także nawoływanie do spełnienia gróźb wypisanych na drzwiach. Wśród nich byli internauci m.in. z Poznania, Wrocławia i Warszawy. Sprawa została zgłoszona na policję i do prokuratury.

Czytaj też: Poznań: Wyrok za rasistowski atak na Egipcjanina i jego żonę. Paweł K. tłumaczy się alkoholem...

Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych jest organizacją non profit, udzielającą wsparcia ofiarom przestępstw z nienawiści - zarówno prawnego, jak i psychologicznego. Pomaga kontaktować się z policją, uczestniczymy w składaniu zeznań, zawiadamia i sprawdza sprawy prowadzone przez organy ścigania, by należycie zajmowały się przestępstwami na tle dyskryminacji.

- Jednocześnie trzeba jasno oddzielić wolność wypowiedzi od mowy nienawiści. Każdy ma prawo wypowiadać się krytycznie na temat systemów politycznych, religijnych, czy norm obyczajowych. Jednak nie wolno w ten sposób piętnować wyznawców danej religii, osób danego pochodzenia czy narodowości - mówią członkowie OMZRiK.

Czytaj też: Poznań: Groził Jackowi Jaśkowiakowi. Cezary O. usłyszał zarzuty publicznego nawoływania do nienawiści oraz propagowania faszyzmu

Każdy, kto jesteś ofiarą lub świadkiem rasistowskiego ataku, potrzebuje pomocy, wsparcia, czy tylko rozmowy może zgłosić się do OMZRiK. Dotyczy to dyskryminacji zarówno w czynach, jak i słowach, również w sieci. Zgłoszenia przyjmowane są telefonicznie pod numerem tel. 572 93 23 23 lub mailowo za pośrednictwem strony

www.omzrik.pl

. Tam również można wpłacać datki na działalność ośrodka.

Oglądaj: Do czego prowadzi mowa nienawiści?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl