Atak Rosji i Chin na Zachód przyniesie cios wymierzony w globalny Internet?
Istnieją obawy, że podmorskie linie komunikacyjne mogą zostać sparaliżowane w czasach wojny lub wykorzystane do szpiegostwa w czasie pokoju. Ponieważ USA i Chiny walczą o wpływy w Azji, podmorskie kable stały się kluczowym elementem ich rywalizacji – ostrzega „The Economist”.
Według TeleGeography, rozciąga się na oceanach świata ponad 600 aktywnych lub planowanych kabli podmorskich, a ich łączna długość wynosi wystarczająco dużo, by trzykrotnie okrążyć Ziemię. Kable te przenoszą większość ruchu internetowego. Na przykład Europa jest połączona z Ameryką za pomocą 17 kabli biegnących głównie przez Wielką Brytanię i Francję.
Każdego roku na całym świecie dochodzi do ponad 100 uszkodzeń kabli, często spowodowanych przez trawlery i statki zarzucające kotwice. Jedną z trudności jest rozróżnienie między przypadkowymi incydentami a sabotażem. Na przykład uszkodzenie rurociągu Balticconnector i pobliskiego kabla komunikacyjnego w Zatoce Fińskiej w październiku 2023 r. wzbudziło podejrzenia. Spekulowano, że przyczyną incydentu mógł być chiński kontenerowiec Newnew Polar Bear, który zmienił załogę w Kaliningradzie, a następnie stracił kotwicę w Archangielsku. Dziewięć miesięcy później fińskie władze uznały jednak, że doszło do rzeczywistego wypadku. Inni zachodni urzędnicy nadal podejrzewają rosyjską ingerencję.
Podmorskie kable na celowniku Rosji
Rosja znacznie zwiększyła swoje możliwości w zakresie podwodnego sabotażu poprzez GUGI, tajną jednostkę ministerstwie obrony, która obsługuje głębinowe okręty podwodne i drony morskie. Według raportu Policy Exchange w Londynie, od 2021 roku doszło do ośmiu podejrzanych incydentów z kablami i ponad 70 przypadków zaobserwowania rosyjskich statków "podejrzanie blisko krytycznej infrastruktury morskiej" w regionie euroatlantyckim.
W swoim rocznym raporcie norweski wywiad stwierdził, że Rosja aktywnie mapuje również krytyczną infrastrukturę naftową i gazową kraju, co może być kluczowym czynnikiem w przypadku sytuacji konfliktowych.
Huti i Chińczycy
Problemy nie ograniczają się do Europy. W lutym trzy podmorskie kable biegnące przez Morze Czerwone zostały uszkodzone w wyniku ataku rakietowego jemeńskich rebeliantów Huti na statek Rubymar. Spowodowało to przerwanie łączności internetowej w Afryce Wschodniej na trzy miesiące. W marcu podobne problemy wystąpiły w Afryce Zachodniej, kiedy inny ważny system kablowy został przerwany u wybrzeży Wybrzeża Kości Słoniowej, prawdopodobnie z powodu aktywności sejsmicznej na dnie morskim.
Amerykańscy stratedzy są również zaniepokojeni potencjalnym zagrożeniem ze strony Chin dla kabli podmorskich w Azji. Tajwan w szczególności zależy w tym względzie w komunikacji międzynarodowej, ponieważ ma stosunkowo niewiele miejsc, w których kable wychodzą na ląd. W przypadku konfliktu zbrojnego Chiny mogłyby podjąć próbę nałożenia "blokady informacyjnej" na wyspę. Zeszłoroczne incydenty z udziałem chińskich statków podejrzanych o przecinanie kabli wskazują na możliwe ataki na krytyczną infrastrukturę Tajwanu. Przecinanie kabli może również służyć celom wojskowym. Na przykład ataki na chińskie kable podczas gier wojennych pokazały, że może to prowadzić do poważnych zakłóceń w wojskowej sieci komunikacyjnej.
źr. The Economist, ghall.com.ua
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?