Od dwóch lat kierowcy jeżdżą po 65-kilometrowym placu budowy jednej z głównych i najbardziej obciążonych dróg kraju (ograniczenia wprowadzano etapami na poszczególnych odcinkach inwestycji od marca 2019). Olbrzymi ruchu został wtłoczony na jedną jezdnię, w wielu miejscach na jeden pas. Wielokilometrowe zatory nie były rzadkością, także za sprawą samych kierowców, którzy nie stosowali się do ograniczeń lub zwyczajnie z braku doświadczenia nieporadnie odnajdywali się w gąszczu słupków wyznaczających pasy ruchu np. pod Piotrkowem. Wszystkie uciążliwości zaczną znikać z początkiem jesieni tego roku.
- Na koniec września (2021) przewidywany jest termin oddania do użytku pierwszej z czterech części autostrady A1 budowanych w Łódzkiem, czyli prawie 16-kilometrowego odcinka od Tuszyna do Piotrkowa– mówi Maciej Zalewski, rzecznik prasowy łódzkiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).
Już miesiąc później (koniec października 2021), jeśli nie wystąpią jakieś nieprzewidywalne okoliczności, kierowcy powinni jeździć autostradą także między Radomskiem a granicą z województwem śląskim (7 km), a po kolejnych 15 dniach, w połowie listopada 2021 – między Kamieńskiem a Radomskiem (prawie 17 km).
I tak w swoje 45. urodziny popularna gierkówka (oddana do użytku 11 października 1976 r.), nazywana “matką polskich autostrad”, która autostradą nigdy nie była – przejdzie do historii (więcej o gierkówce tutaj). Zastąpi ją droga spełniająca wszelkie standardy autostrady. A takiej z trzema pasami ruchu dla każdego kierunku jazdy na tak długim odcinku jeszcze w Polsce nie ma. Z czasem dorówna jej A2 między Łodzią a Warszawą (89 km). Zapadła decyzja o jej poszerzeniu o dodatkowy, trzeci pas dla każdego kierunku jazdy. Obecnie opracowywane są elementy koncepcji całej operacji.
Gdzie będą stacje paliw, restauracje, miejsca odpoczynku na nowej A1?
Na A1 od Tuszyna do granicy z województwem śląskim będą trzy Miejsca Obsługi Pasażerów (MOP). Wszystkie będą na odcinku między Kamieńskiem a Radomskiem, który – jak już wspomnieliśmy – zostanie oddany w połowie listopada.
Jadąc od Łodzi odpocząć będzie można w Stobiecku Szlacheckim niedaleko Radomska. Także przy gierkówce (drodze krajowej nr 1) można się było tam zatrzymać – była tam stacja paliw i restauracja. Zaraz pod oddaniu A1 MOP Stobiecko Szlacheckie Zachód (podobnie jak dwa pozostałe) zaoferuje parking, toalety, miejsca do odpoczynku, plac zabaw. Z czasem mają tam powstać stacja paliw i restauracja. Kiedy? Optymista powie, że w przyszłym roku (2022). A zasady są takie: przetarg na wydzierżawienie MOP-u, zainteresowani, rozstrzygnięcie postępowania (jego uprawomocnienie się) i zwycięzca będzie miał pół roku na wybudowanie stacji i restauracji.
Jeszcze bogatsza wersja MOP-u będzie po przeciwnej stronie drogi. Na Stobiecku Szlacheckim Wschód, czy przy jezdni w kierunku Łodzi, Warszawy – ma stanąć dodatkowo także hotel. Przy tym kierunku jazdy będzie jeszcze MOP Słostowice niedaleko Kamieńska (podstawowe wyposażenie plus stacja paliw i restauracja). Wielu kierowców ta lokalizacja nie jest obca, bo w tym miejscu funkcjonował kiedyś zajazd “Krywań”. Spłonął doszczętnie pięć lat temu, dokładnie 15 października 2016 r. (więcej tutaj).
Cały kraj będzie można przejechać w 4,5 godziny?
Do pełni szczęścia, czyli możliwości przejazdu autostradą całej Polski – od Gdańska do granicy z Czechami w Gorzyczkach – brakować będzie jeszcze prawie 25-kilometrowego odcinka między Piotrkowem a Kamieńskiem i ponad 16-kilometrowego od granicy z województwem śląskim do węzła Częstochowa Północ. Ten pierwszy ma być gotowy w połowie przyszłego roku (2022), ale już w tym roku będzie można jeździć nową betonową jezdnią z dwoma pasami jazdy w każdym kierunku (2+2). Także “częstochowski” odcinek ma być oddany do użytku w 2022 r., ale tam już można jeździć w układzie 2+2.
Po wybudowaniu autostrada A1 (Bursztynowa) będzie miała 564 km. – Wtedy też samochodem osobowym z Gdańska do granicy z Czechami przejedziemy w autostradowym tempie w niespełna cztery i pół godziny z przerwą na odpoczynek na Miejscu Obsługi Podróżnych (MOP) – podaje katowicki oddział GDDKiA.
Przyjmijmy jednak, że nawet jeśli osiągniemy średnią prędkość podróży tylko w granicach 100 km/h, to i tak przejechanie całej Polski zajmie nam ok. 5,5 godz.
Więcej o budowie autostrady A1 w województwie łódzkim tutaj i https://dzienniklodzki.pl/lodzkie-budowa-autostrady-a1-przy-nowej-drodze-w-lodzkiem-bedzie-46-kilometrow-ekranow-akustycznych-pierwsze-juz-sa-stawiane/ar/c1-15248646
Zobacz również:
Łódzkie. Koszmarny wypadek pod Głownem. Dwie osoby ciężko poszkodowane i uwięzione we wraku pojazdu!
Łódzkie. Łódzka mafia śmieciowa? Mają w niej być marszałek województwa i przewodnicząca sejmiku z PiS. Marszałek: "Informujemy prokuraturę"
Seks i znaki zodiaku w 2021: poznaj pragnienia i upodobania seksualne. Zobacz nasz horoskop erotyczny na 2021 rok!
