Awaryjne lądowanie MiG-a 29 w Malborku
Groźnie brzmi opis zdarzenia z udziałem pilota z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego, o którym w swoim komunikacie poinformowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Jednocześnie zapewnia jednak, że lotnik czuje się dobrze.
- Podczas lotu pilot samolotu MiG-29 zgłosił spadek ciśnienia w kabinie (doszło do rozszczelnienia, dop. red.). Pilot rozpoczął awaryjne zniżanie, włączył awaryjne podawanie tlenu i wykonał lot w kierunku lotniska. Lądowanie odbyło się bez następstw - wyjaśnia Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. - Pilot nie odniósł obrażeń, zgodnie z obowiązującymi przepisami został przetransportowany do szpitala na badania, jest w dobrym stanie.
Podczas lotu pilot samolotu MiG-29 zgłosił spadek ciśnienia w kabinie (doszło do rozszczelnienia, dop. red.). Pilot rozpoczął awaryjne zniżanie, włączył awaryjne podawanie tlenu i wykonał lot w kierunku lotniska. Lądowanie odbyło się bez następstw.
Okoliczności i przyczyny zdarzenia będzie wyjaśniała Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego. Na tym komunikat się kończy. Natomiast Onet, powołując się na płk. Marka Pawlaka, rzecznika prasowego DGRSZ, poinformował, że loty MiG-ów 29 zostały wstrzymane.
Katastrofa pod Pasłękiem
Przypomnijmy, że loty wszystkich samolotów tego typu były zawieszone w ubiegłym roku przez trzy miesiące po katastrofie lotniczej, w której - niestety - na początku lipca pod Pasłękiem zginął kpt. Krzysztof Sobański.
Czytaj więcej na ten temat: Katastrofa myśliwca MiG-a 29 pod Pasłękiem. Pilot z bazy w Malborku nie żyje. Do tragedii doszło 6.07.2018 r.
Dziennikarze Onetu ustalili później, że przyczyną śmierci żołnierza była wada fotela katapultowego.
Po tragedii wojsko i KBWL LP zleciły testy foteli we wszystkich samolotach MiG 29 i Su 22. Testy zostały przeprowadzone przez Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych oraz Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia. Następnie Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 w Bydgoszczy otrzymały listę części, które powinny zostać wymienione w fotelach. Na tej podstawie, po wykonaniu kolejnych przeglądów, przywrócono loty Su 22, a następnie MiG-ów.
Śledztwo w sprawie katastrofy pod Pasłękiem cały czas prowadzi Prokuratura Okręgowa w Warszawie.
O awaryjnym lądowania MIG-a 29 piszemy też w serwisie malbork.naszemiasto.pl
Zobacz też: Przegląd najważniejszych wydarzeń minionych dni na Pomorzu
POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL: