Od początku stycznia wejście na wszystkie szlaki Babiogórskiego Parku Narodowego są płatne. Każdy turysta według nowych przepisów jest zatem zobowiązany do zakupu biletu wstępu na cały obszar parku.
– Bez względu na to, którym szlakiem i którym wejściem wchodzisz na teren parku, bilet jest obowiązkowy. Podstawą prawną jest Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 14 września 2021 r. – przypomina Babiogórski Park Narodowy.
Do tej pory do zakupu biletu byli zobowiązani wyłącznie turyści wchodzący na teren BgPN na Krowiarkach oraz w Zawoi Markowej, gdzie znajdują się kasy biletowe. Teraz bilet trzeba mieć także tam, gdzie kasy nie ma. Żeby jednak ułatwić życie turystom, Park wyszedł na przeciw i przygotował kilka możliwości zakupu wejściówek. I tak bilety można zakupić za pośrednictwem strony eParki lub przy użyciu kodów QR, które są umieszczone a tablicach informacyjnych przy wejściach na szlaki. Tradycjonaliści mogą to zrobić w wersji standardowej w Punktach Informacji Turystycznej i Przyrodniczej na Przełęczy Krowiarki, Zawoi Markowej i Lipnicy Wielkiej Stańcowa.
Teraz dla jednych i drugich BgPN przygotował Mobilne Punkty Sprzedaży. Kasjerzy pojawili się m.in. na szlaku niebieskim (tzw. Górny Płaj) na odcinku Przełęcz Lipnicka - Markowe Szczawiny, szlaku zielonym Zawoja Markowa - Markowe Szczawiny oraz w okolicach schroniska na Markowych Szczawinach.
- Wychodząc na przeciw oczekiwaniom odwiedzających nasz park, umożliwiamy zakup biletów wstępu bezpośrednio od pracownika Mobilnego Punktu Sprzedaży, które znajdują się na szlakach - informuje BgPN. - Pracownicy ubrani są w strój z logotypem BgPN oraz z napisem „Obsługa ruchu turystycznego”, posiadaj kasy fiskalne i identyfikatory. Na szlaku spotkamy ich od 22 styczni do 31 marca w godzinach od 7 do 15. Płatności możemy dokonać gotówka, bądź kartą płatniczą.
Koszt biletu jednodniowego to 7 zł, za bilet ulgowy zapłacimy 3,50 zł.
- Kupując bilet wspierasz działalność BgPN, m.in. utrzymanie czystości na szlakach, tworzenie i utrzymanie infrastruktury turystycznej i edukacyjnej parku narodowego. Poza tym 15 proc. wpływów przeznaczona jest na działalność ratowniczą Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego - wyjaśnia park narodowy.
Z opłat za wejście na teren parku zwolnieni są m.in. mieszkańcy gmin położonych w granicach parku narodowego - tj. gminy Jabłonka, Koszarawa, Lipnica Wielka, Zawoja oraz dzieci do 7 lat, a także rodziny posiadający ważną Kartę Dużej Rodziny.
Gorce zmieniają się zimą w magiczną krainę. Szlaki zasypane ...
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
