Badanie: 63 proc. Polaków uważa, że za rządów PiS wydawano za dużo pieniędzy na programy socjalne, a za mało na służbę zdrowia

AIP
Tomasz Czachorowski/ Polska Press
Jak wynika z badania przeprowadzonego dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna, większość Polaków (63 proc.) jest zdania, że za rządów Prawa i Sprawiedliwości wydawano za dużo pieniędzy na programy socjalne, a za mało na służbę zdrowia i inne usługi publiczne. Blisko połowa negatywnie ocenia działania polskiego rządu w zakresie pomocy pracownikom i przedsiębiorcom w związku z pandemią koronawirusa.

Tylko co trzeci Polak (31 proc.) uważa, że za rządów Prawa i Sprawiedliwości wydawano wystarczająco dużo pieniędzy zarówno na programy socjalne, jak i na służbę zdrowia i inne usługi publiczne.

Jedynie 6 proc. jest zdania, że wydawano za mało na programy socjalne.

Wyborcy Koalicji Obywatelskiej i Lewicy w zdecydowanej większości (93 proc.) uważają, że rząd PiS wydawał za dużo na programy socjalne, a za mało na służbę zdrowia i inne usługi publiczne, podczas gdy wśród wyborców partii rządzącej tego zdania jest zaledwie 34 proc. ankietowanych.

Większość zwolenników Prawa i Sprawiedliwości (60 proc.) uważa, że obecna władza wydawała wystarczająco dużo pieniędzy zarówno na służbę zdrowia i inne usługi publiczne, jak i na programy socjalne.

Niemal połowa (44 proc.) pytanych negatywnie ocenia działania polskiego rządu w zakresie pomocy pracownikom i przedsiębiorcom w związku z pandemią koronawirusa.

Odpowiedzi na to pytanie pokazują, że ocena działań rządu jest zbieżna z sympatiami politycznymi i wygląda niemal jak w lustrzanym odbiciu. Podczas gdy większość wyborców Koalicji Obywatelskiej (73 proc.) i Lewicy (77 proc.) negatywnie ocenia działania podejmowane przez rząd, to większość wyborców PiS (73 proc.) działania te ocenia pozytywnie.

Prawie połowa (49 proc.) spodziewa się pogorszenia swojej sytuacji finansowej w ciągu najbliższych kilku miesięcy, 28 proc. sądzi, że się nie zmieni, a 8 proc. uważa, że się poprawi.

42 proc. badanych ma oszczędności, które wystarczą na czas krótszy niż jeden miesiąc.

Co piaty Polak (20 proc.) deklaruje, że gdyby stracił wszystkie źródła dochodów i musiał utrzymać się wyłącznie ze swoich oszczędności, to pieniędzy wystarczyłoby mu tylko na jeden tydzień. 22 proc. ma oszczędności pozwalające się utrzymać przez jeden miesiąc, kolejne 22 proc. byłoby w stanie przeżyć z oszczędności do 3 miesięcy, 18 proc. - od 3 do 6 miesięcy, 8 proc. - od 6 do 12 miesięcy, a tylko co dziesiąty badany (10 proc.) – powyżej 1 roku.

Badanie przeprowadzone dla serwisu ciekaweliczby.pl na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna. Próba ogólnopolska losowo-kwotowa N=1097 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Termin realizacji: 17 - 21 kwietnia 2020 roku. Metoda CAWI.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl