Spis treści
Większość ankietowanych negatywnie ocenia rząd
Ankietowanym w sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski zadano pytanie: Jak ocenia Pan/i dotychczasową pracę rządu Donalda Tuska po roku?
51,8 proc. ankietowanych krytycznie oceniło dotychczasową pracę rządu, w tym 23,9 proc. badanych oceniło ją „raczej niedobrze”, a 27,9 proc. - „zdecydowanie niedobrze”.
Jednoznacznie pozytywną recenzję – „zdecydowanie dobrze” – wystawiło rządowi 4,5 proc. pytanych, a 34,8 proc. odpowiedziało „raczej dobrze”. Łącznie 39,3 proc. respondentów jest zadowolonych z pracy rządu Tuska. 8,9 proc. nie miało zdania w tej sprawie.
Co o rządzie sądzą jego wyborcy?
Zupełnie inne są wykresy procentowe, gdy popatrzymy na określone grupy wyborców.
„Sympatycy rządzących - wyborcy Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, PSL i Polski 2050 - dają wciąż kredyt zaufania swoim reprezentantom. Aż 81 proc. z nich oceniło rząd Tuska »zdecydowanie dobrze« i »raczej dobrze«. Tylko 11 proc. respondentów w tej grupie nie ma już cierpliwości i ocenia rok rządów Tuska »raczej niedobrze«. Nikt jednak zupełnie nie spisał na straty koalicji i nie ocenił jej »zdecydowanie niedobrze«” - czytamy.
Wyborcy PiS i Konfederacji krytyczni
Z kolei wyborcy opozycji - Prawa i Sprawiedliwości i Konfederacji - nie zostawiają suchej nitki na władzy. Ani jeden z ankietowanych w tej grupie nie wypowiedział się „zdecydowanie dobrze” o gabinecie Donalda Tuska. Zaledwie 4 proc. wyborców prawicy przyznało, że patrzy na rządy „raczej dobrze”. Przeważająca większość spośród nich - aż 96 proc. - nie widzi w pracy koalicyjnego rządu niczego dobrego.
Badanie United Surveys dla Wirtualnej Polski zrealizowano od 6 do 8 grudnia 2024 roku metodą CATI & CAWI na próbie 1000 osób.
Młodzi wyborcy odwracają się od rządu. Są zwolennikami Konfederacji
Z kolei z badania opublikowanego na łamach „Rzeczpospolitej” wynika, że młodzi wyborcy odwracają się od koalicji 15 października.
Konfederacja jest najbardziej popularną partią wśród młodych ludzi w wieku 18–29 lat – wynika z badania dla More in Common Polska i Fundacji Ważne Sprawy.
Najmłodsi wyborcy byli ważnym elementem demograficznej siły, która – również poprzez wysoką frekwencję – doprowadziła w ubiegłym roku do zwycięstwa obecnie rządzących partii.
Obecnie wśród ogółu ludzi w wieku 18–29 lat na pierwszym miejscu jest Konfederacja z wynikiem 26 proc. Na kolejnych KO (15 proc.), Polska 2050 i PiS – po 8,5 proc. Nowa Lewica może liczyć na 7,6 proc., Partia Razem na 4 proc., a PSL – na 2 proc.
Co istotne - 22 proc. młodych jest niezdecydowanych, natomiast deklarowana frekwencja jest wysoka, bo wynosi aż 78 proc, w tym 53 proc. „zdecydowanie” chce iść na wybory.
Młode kobiety zdemobilizowane
W badaniu sondażowni Opinia24 widać także „dużą demobilizację wśród młodych kobiet”. W tej grupie największe poparcie wciąż ma Koalicja Obywatelska, ale blisko 30 proc. najmłodszych wyborczyń nie wie, na kogo będzie głosować.
„To sugeruje duży zawód, będący z kolei efektem braku realizacji obietnic wyborczych dotyczących praw kobiet” – czytamy.
Badanie zrealizowano między 4 a 19 listopada 2024 roku na grupie 1002 respondentów.
Źródło: PAP