Baza tarczy antyrakietowej w Redzikowie będzie otwarta 13 listopada. Szef MSZ Radosław Sikorski komentuje

Adam Kielar
Opracowanie:
Wideo
od 7 lat
– Budowa bazy w Redzikowie, której otwarcie nastąpi 13 listopada, świadczy o geostrategicznej konsekwencji Stanów Zjednoczonych – ocenił minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski (KO). Sojusz polsko-amerykański jest silny, niezależnie kto rządzi w Warszawie i Waszyngtonie – zaznaczył.

Otwarcie bazy antyrakietowej w Redzikowie

W środę nastąpi oficjalne otwarcie amerykańskiej bazy antyrakietowej w Redzikowie (woj. pomorskie). W wydarzeniu będzie brał udział prezydent Andrzej Duda wraz z wicepremierem, ministrem obrony narodowej Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem oraz przedstawicielami Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski przypomniał, że jest to pierwsza stała instalacja sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych na terenie Polski oraz że jej budowa została zainicjowana jeszcze za prezydentury republikańskiego Georga Busha.

– Trochę to trwało, ale ta budowa świadczy o geostrategicznej konsekwencji Stanów Zjednoczonych – zauważył szef polskiej dyplomacji w nagraniu opublikowanym na platformie X.

Radosław Sikorski o otwarciu bazy antyrakietowej

Przyznał, że "ma osobistą satysfakcję" z otwarcia bazy.

– 20 sierpnia 2008 roku podpisałem umowę z sekretarz stanu Condoleezzą Rice dotyczącą instalacji elementów tarczy antyrakietowej w Polsce – przypomniał. – Negocjacje były niełatwe, ale zakończyły się umową korzystną dla Rzeczpospolitej –ocenił minister.

Dodał przy tym, że wielokrotnie podkreślał w rozmowach z zagranicznymi partnerami, że w kwestii bezpieczeństwa i polityki zagranicznej „polskie elity pozostają zgodne – działamy razem”

Jak mówił, umowa zawarta z USA zakłada, że elementy tarczy antyrakietowej chronią nie tylko Stany Zjednoczone, ale także Polskę.

– Dzięki niej (umowie) po raz pierwszy pojawiły się u nas amerykańskie wyrzutnie PATRIOT, a następnie samoloty F-16 zaczęły patrolować polskie niebo – powiedział Sikorski. Zaznaczył, że „sojusz polsko-amerykański jest silny, niezależnie kto rządzi w Warszawie i Waszyngtonie”.

Mateusz Morawiecki o otwarciu bazy w Redzikowie

Fakt otwarcia bazy tarczy antyrakietowej skomentował w mediach społecznościowych także były premier Mateusz Morawiecki.

„Baza w Redzikowie ma zdolność operacyjną od 15 grudnia 2023 r. To efekt wielu rozmów i doskonałej współpracy naszego rządu z administracją amerykańską w ostatnich latach. Otwarcie bazy to kolejna okazja, by podkreślić znaczenie i rangę Wspólnoty Transatlantyckiej. Naszym zadaniem jest dalsze pogłębianie współpracy z administracją Prezydenta Donalda Trumpa” – napisał na X.

Redzikowo. Amerykańska baza antyrakietowa będzie otwarta 13 listopada

Baza w Redzikowie stanowi część amerykańskiej tzw. tarczy antyrakietowej, mającej chronić USA i ich europejskich sojuszników przed atakami pociskami balistycznymi, przede wszystkim z Iranu.

W bazie zainstalowany jest m.in. system Aegis Ashore – lądowy odpowiednik montowanego na okrętach systemu antyrakietowego Aegis, służącego do obrony przed pociskami balistycznymi. Wyposażone w ten system baza w Redzikowie, obok bliźniaczej bazy w rumuńskim Deveselu, ma służyć do obrony Europy przez pociskami średniego (1000-3000 km) i pośredniego (3000-5500 km) zasięgu.

Choć baza w Deveselu osiągnęła sprawność operacyjną już w 2016 r., instalacja w Redzikowie – jej budowa rozpoczęła się w 2016 r. – zmagała się z wieloma opóźnieniami i zostanie ostatecznie otwarta dopiero sześć lat po pierwotnie planowanym terminie. Pentagon główną winę zrzucił na podwykonawcę odpowiedzialnego za konstrukcję bazy, ale na opóźnienia wpłynęła też m.in. pandemia COVID–19.

Element obrony przeciwrakietowej USA i NATO

W grudniu ub.r. baza została oficjalnie przekazana US Navy; władzy amerykańskie informowały wtedy, że baza musi przejść jeszcze modernizację systemów i sieci komputerowych, po czym będzie „w pełni zintegrowanym i przetestowanym elementem systemu obrony przeciwrakietowej USA”, zostanie także włączona w struktury dowodzenia NATO.

Oddanie bazy to jeden z ostatnich kroków w ramach realizowanego od lat amerykańskiego programu European Phased Adaptive Approach (EPAA), który stanowi amerykański wkład w zintegrowany system obrony powietrznej i przeciwrakietowej NATO.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

N
Nuke Israel
12 listopada, 10:35, Czochraj bobra:

sowieci będą doskonałym nawozem Europy

Zanim Rosjanie będą nawozem, tobie IQ spadnie jeszcze o 1, i cieszył się będziesz znakomitym wynikiem 38.

N
Nuke Israel
12 listopada, 10:24, Wstyd:

To już wiecie, gdzie i na czyje głowy będą spadać zestrzelone w drodze na Europę pociski.

Sami się pchacie do zostania znów krajem frontowym.

Tak wam to weszło w krew, że 50lat bez wojny wytrzymać nie możecie?

To za trudne dla przeciętnego Polaka któremu się wydaje że sojusz z NATO cokolwiek oznacza w razie wojny, i że amerykańska żydo-komuna jest tu po to by nas bronić.

N
Nuke Israel
Radek, pajacu egocentryczny, dumny jestem z ciebie i Izraela jak nie wiem co!

Pozdrawiam cię staropolskim Yankees go home (the sooner, the better, or better still, get the f... out of Poland).
G
Grzegorz
Zaczęło się
C
Czochraj bobra
sowieci będą doskonałym nawozem Europy
f
fjutdojczlant
12 listopada, 10:24, Wstyd:

To już wiecie, gdzie i na czyje głowy będą spadać zestrzelone w drodze na Europę pociski.

Sami się pchacie do zostania znów krajem frontowym.

Tak wam to weszło w krew, że 50lat bez wojny wytrzymać nie możecie?

Schowaj się do szafy

W
Wstyd
To już wiecie, gdzie i na czyje głowy będą spadać zestrzelone w drodze na Europę pociski.

Sami się pchacie do zostania znów krajem frontowym.

Tak wam to weszło w krew, że 50lat bez wojny wytrzymać nie możecie?
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl