Debata na temat korupcji w Parlamencie Europejskim
W poniedziałek Dominik Tarczyński poinformował na Twitterze, że będzie pilna debata na temat korupcji w europarlamencie. Za debatą zagłosowało 385 europosłów, a 4 wstrzymało się od głosu. Wśród nich byli: Ewa Kopacz (PO), Andrzej Halicki (PO) oraz Krzysztof Hetman (PSL). Później Andrzej Halicki, który jest szefem grupy PO-PSL, tłumaczył PAP, że doszło do pomyłki, a cała trójka popiera organizację debaty.
W niedzielę na antenie TVP Info Dominik Tarczyński pokazał potwierdzenie przelewów, o które służby włoskie i greckie pytają banki w Panamie w związku ze skandalem korupcyjnym w Parlamencie Europejskim. To przelewy w sumie na 60 mln dolarów na konto greckiej eurodeputowanej – socjalistki Evy Kaili. Pieniądze miał otrzymać m.in. jej ojciec oraz Pier Antonio Panzeri, były włoski europoseł. Zaznaczył, że czeka na potwierdzenie autentyczności tych dokumentów.
Dominik Tarczyński podkreślił w niedzielę, że to osoby, „które inicjowały ataki na Polskę.”
– Te wszystkie przelewy na potężne kwoty są związane z działalnością pani Evy Kaili. Ona sama na swojej stronie internetowej atakuje Polskę, mówi, że Polska jest niedemokratycznym krajem, ponieważ Trybunał Konstytucyjny nie publikuje wyroków. To jest stara sprawa, ale osoba, która nie ma zielonego pojęcia, kto jest premierem w Polsce, jaki jest system konstytucyjny ma dokładną szczegółową wiedzę prawną na temat tego, co w Polsce jest nie okej. Co to oznacza – 60 milionów dolarów poszło do tej siatki i mamy ataki na Polskę napisane przez kogoś z Polski, jestem przekonany na 100 procent, bo pani Eva Kaili nie miała zielonego pojęcia, jak wygląda system konstytucyjny w naszym kraju – tłumaczył europoseł PiS.
Afera korupcyjna w europarlamencie
Na początku stycznia przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola wszczęła pilną procedurę uchylenia immunitetu dwóch europosłom na wniosek belgijskich organów sądowych.
Europarlament nie przekazał nazwisk europarlamentarzystów, w sprawie których wszczęto procedurę. Według agencji AFP i AP, powołujących się na swoje źródła, chodzi o Włocha Andreę Cozzolino i Belga Marca Tarabellę (należących do grupy parlamentarnej Socjalistów i Demokratów).
PE podjął już pierwsze kroki proceduralne w tej sprawie. Na posiedzeniu plenarnym 16 stycznia przewodnicząca ogłosi wniosek, który zostanie następnie skierowany do komisji prawnej Europarlamentu. Po rozpatrzeniu przez komisję sprawa powróci na posiedzenie plenarne, które podejmie - zwykłą większością głosów - decyzję w sprawie uchylenia immunitetów. Decyzja zostanie niezwłocznie przekazana zainteresowanym posłom oraz właściwemu organowi krajowemu.
13 grudnia Kaili została odwołana z funkcji wiceprzewodniczącej PE. Zarzuty wobec niej i trzech innych osób to korupcja, udział w grupie przestępczej i pranie brudnych pieniędzy.

lena