Wiceminister sprawiedliwości w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" wskazał, że "jeśli chodzi o zdradę ojczyzny, przestępstwo bardzo nagminne, to nie było niestety przepisów, które pozwalałyby na karanie tego typu zachowań”.
"Zespół zachowań podejmowanych na szkodę ojczyzny"
Zatem wprowadzamy do Kodeksu Karnego definicję działalności wywiadowczej. Będzie kara za udział w obcym wywiadzie, ale również za prowadzenie właśnie działalności wywiadowczej jako zespół zachowań podejmowanych na szkodę własnej ojczyzny – dodał
.
Zmiana, jak wyjaśnił, wynika m.in. z sytuacji w jakiej znaleźliśmy się po wybuchu wojny na Ukrainie. – Jesteśmy państwem bezpośrednio graniczącym z obszarem wojny, a jednocześnie krajem transgranicznym, to sprawia, że jesteśmy narażeni na różnego rodzaju niebezpieczeństwa – zaznaczył.
Zaostrzyć kary za szpiegostwo
Przypomnijmy, że pod koniec października Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło projekt dotyczący zaostrzenia kar za szpiegostwo. Propozycje resortu zakłada rozszerzenie definicji przestępstwa szpiegostwa oraz wprowadzają nowy typ przestępstwa – przygotowania do działań szpiegowskich.
Kara za udział w działalności obcego wywiadu wynosi obecnie od roku do 10 lat więzienia. Po zmianach opracowywanych przez MS ma to być od 5 do 25 lat więzienia. Z kolei za szpiegostwo polegające na udzielaniu wiadomości grozi dziś od 3 lat więzienia. Zmiany zakładają za ten czyn 8 lat więzienia albo nawet dożywocie. Za kierowanie i organizowanie działalności obcego wywiadu na terenie Polski będzie grozić kara od 10 lat więzienia oraz dożywocie w miejsce obecnie obowiązującej kary od 5 lat.

rs
Źródło: