Gdańsk. Powstanie nowa droga do lotniska. Umowa została podpisana
W czwartek, 20 października 2022 r., w Porcie Lotniczym Gdańsk podpisano umowę pomiędzy Pomorskim Biurem Planowania Regionalnego a firmą Databaut, na sporządzenie studium dla wykonania nowej drogi prowadzącej od projektowanego węzła „Miszewo” do gdańskiego lotniska.
Jak wskazują urzędnicy, mieszkańcy miejscowości okalających gdańskie lotnisko zyskają szybsze połączenie z obiektem, a ponadto droga rozładuje ruch tranzytowy z Banina i ułatwi dojazd do wielu zakładów w rejonie lotniska.
Temat nowej drogi pojawiał się już kilka lat temu. W lipcu 2020 roku podpisano list intencyjny, dotyczący współpracy przy opracowaniu dokumentacji planistycznych dla nowych połączeń drogowych, łączących węzły na projektowanej Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta z siecią drogową regionu. Przeprowadzone postępowanie przetargowe, 19 października br. wyłoniło wykonawcę tych prac.
- Już w 2014 roku widzieliśmy potrzebę skomunikowania węzła lotniska z Miszewem i ten pomysł wpisaliśmy w nasz regionalny projekt zagospodarowania województwa pomorskiego - mówił w czwartek Leszek Bonna, zastępca marszałka województwa pomorskiego.
Gdańsk. Nowa droga do lotniska ma ułatwić komunikację lokalnej społeczności
Nowe rozwiązanie drogowe ma połączyć Port Lotniczy w Gdańsku z rozwijającą się wokół niego wielofunkcyjną dzielnicę Gdańsk Zachód. Tereny te mają m.in. funkcje transportowe, produkcyjno-usługowe czy mieszkaniowe.

- To ważny moment rozwojowy dla Gdańska jako stolicy metropolii i województwa. Widzimy jak nieopodal stąd, na naszych oczach powstaje obwodnica metropolitalna i wszyscy doskonale wiemy, że potrzebujemy połączeń poprzecznych między istniejącą obwodnicą i obwodnicą metropolitalną. Dla Gdańska istotne są trzy węzły: węzeł Żukowo, węzeł Lotnisko i tzw. węzeł Wysoka, czyli okolice Osowej, Chwaszczyna i przyszłej Nowej Kielnieńskiej – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Obszar analiz projektowanego połączenia drogowego obejmuje Miasto Gdańsk oraz Gminę Żukowo. W dokumentację, samorządowcy chcą zaangażować także samych mieszkańców, w szczególności Banina, Czapel, Pępowa i Rębiechowa.
