Białoruś: Wybory prezydenckie 2020. Premier zaapelował o zwołanie nadzwyczajnego szczytu Rady Europejskiej ws. sytuacji na Białorusi

Jakub Oworuszko
Jakub Oworuszko
Premier zaapelował o zwołanie nadzwyczajnego szczytu RE
Premier zaapelował o zwołanie nadzwyczajnego szczytu RE Adam Jankowski/ Polska Press
Przez całą noc na Białorusi trwały protesty przeciwników prezydenta Alaksandra Łukaszenki, który zwyciężył niedzielne wybory. Protesty krwawo tłumiła milicja, wiele osób zostało rannych i zatrzymanych. Z narodem białoruskim solidaryzują się polscy politycy, w niedzielę późnym wieczorem opublikowano wspólne oświadczenie prezydentów Polski i Litwy. "Wzywamy do powstrzymania się od przemocy i do respektowania podstawowych wolności, praw człowieka i obywatela, w tym praw mniejszości narodowych i wolności słowa" - napisali prezydenci.

Wydarzenia na Białorusi są w Polsce szeroko komentowane.

Jak poinformował rzecznik rządu Piotr Müller, premier Mateusz Morawiecki zaapelował do przewodniczącego Rady Europejskiej
Charlesa Michela oraz przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen o zwołanie nadzwyczajnego szczytu Rady Europejskiej ws. sytuacji na Białorusi.

- Oczekujemy od władz Białorusi zaprzestania represji i rozpoczęcia prawdziwego dialogu - powiedział w trakcie konferencji prasowej minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Podkreślał, że Unia Europejska musi podjąć działania w celu wstrzymania ewentualnych działań siłowych na Białorusi, dlatego zwrócił się do wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej o zwołanie nadzwyczajnego spotkania ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE.

- Polska jest niezmiennie zainteresowana kontynuacją dobrosąsiedzkich stosunków i współpracy z Białorusią. Od ostatnich pięciu lat, kiedy UE zadecydowała o zniesieniu większości sankcji, byliśmy adwokatami zbliżenia tego kraju z Unią Europejską - podkreślał szef polskiej dyplomacji.

W poniedziałek Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało oświadczenie. "MSZ RP wyraża głębokie zaniepokojenie brutalną pacyfikacją powyborczych manifestacji. Ostra reakcja sił porządkowych, użycie siły wobec pokojowo protestujących, arbitralne areszty są nie do zaakceptowania. Apelujemy do władz Białorusi, by zaprzestały działań eskalujących sytuację i zaczęły respektować podstawowe prawa człowieka" - napisano.

Zarówno politycy partii rządzącej jak i opozycji w Polsce popierają przeciwników Łukaszenki, czemu dawali wyraz w mediach społecznościowych.

Głos zabrał również minister Zbigniew Ziobro. - Musimy działać w tej sprawie w sposób bardzo przemyślany i nie postępować pochopnie - przestrzegł w rozmowie w Polskim Radiu 24. - Oczywiście odruch u każdego normalnego człowieka jest jeden – spontaniczny, sympatia z tymi, którzy gdzieś protestują wobec tych zdarzeń, które mają miejsce na Białorusi, zwłaszcza, że my jako Polacy mamy swoje doświadczenie walki o wolność, demokrację i te idee są nam bliskie i naturalne - przyznał, dodając przy tym, że "wiemy też, co to jest reżim Łukaszenki". - Ale musimy też widzieć sprawę w większej złożoności, mówię tutaj o przedstawicielach władzy. Takie jest przynajmniej moje stanowisko (...). Chodzi mianowicie o sytuację, że w tej złożonej i skomplikowanej konstelacji międzynarodowej, jaka występuje wokół Białorusi, przede wszystkim najgroźniejszym z punktu widzenia Polski, destabilizacji sytuacji przy naszych bezpośrednich granicach, graczem jest Putin. Musimy odpowiedzieć na pytanie, co Putin chce zrobić, jakie są działania Rosji i do czego mogą doprowadzić - mówił.

Niektórzy politycy opozycji i komentatorzy porównują sytuację z wyborami na Białorusi do niedawnych wyborów prezydenckich w Polsce, które ich zdaniem nie były uczciwe.

W niedzielę późnym wieczorem opublikowano wspólne oświadczenie prezydentów Polski i Litwy.

Oświadczenie Prezydentów Andrzeja Dudy i Gitanasa Nausėdy

Jako sąsiedzi Białorusi apelujemy do władz białoruskich o pełne uznanie i przestrzeganie podstawowych standardów demokratycznych. Wzywamy do powstrzymania się od przemocy i do respektowania podstawowych wolności, praw człowieka i obywatela, w tym praw mniejszości narodowych i wolności słowa.

Wierzymy, że dialog stanowi zawsze najlepszą metodę zapewnienia rozwoju społecznego oraz dyskusji na temat reform i działań politycznych. Traktujemy suwerenność i niezależność Białorusi z najwyższym poważaniem i mamy nadzieję, że zaistnieją warunki do pogłębienia współpracy ze społeczeństwem oraz instytucjami państwowymi Białorusi.

Jesteśmy przekonani, że bliższa współpraca z Unią Europejską leży w interesie Białorusi. Chcemy, aby drzwi dla tej współpracy pozostały otwarte i pozostajemy w gotowości do dalszego wspierania Białorusi na drodze do pogłębiania relacji ze zjednoczoną europejską rodziną.​

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 8

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze!
Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

A hajlujacy brunatni w polsce mu nie przeszkadzaja? To tez prowadzi do dyktatury jak historia pokazala.

G
Gość

Najpierw niech przywroci praworzadnosc we wlasnym kraju. W Polsce tez nie bylo demokratycznych wyborow

s
sedzia

ten mitoman dyzma premier zreszta zapomnial jak to niedawno milicja u nas pałowala wszystkich na jego polecenie

G
Gość

A Tusk nie zaapeluje o praworządność ?

g
gosc

Może chce żeby UE pomogła pałować opozycje ?

B
Brzeszczot

Słychać wycie? Znakomicie

E
Ehh

Jest szansa, żeby przedyskutować jak to się stalo, że 13 letnią Jadwige Państwo Polskie wydało za litewskiego zgreda Jagielle przy aprobacie duchownych i czy to przypadkiem nie zapoczątkowało peTefoli.

g
gosc

Budzić się sąsiedzi, Łukaszenka jak dochodził do władzy to podobno zabił kilka konkurentów, tu trzeba tak samo. NIe będziecie żyć w chałpach strzechą pokrytych żyć, a urzędasy i politycy będą pełnić rolę służalczą i administracyjną do społeczeństwa, wstaniecie z kolan.

Wróć na i.pl Portal i.pl