ZOBACZ TAKŻE:
Dwukilometrowy dywan kwiatowy. Spycimierz uczcił Boże Ciało
(Dostawca: TVN)
Bezpośrednią przyczyną ustanowienia tego święta były objawienia błogosławionej Julianny z Cornillon. Pod ich wpływem biskup Robert ustanowił w 1246 roku święto Bożego Ciała, początkowo dla diecezji Liege. Papież Urban IV bullą „Transiturus” z 1264 roku ustanowił Boże Ciało świętem obowiązującym w całym Kościele, między innymi jako „uczczenie pamiątki ustanowienia Najświętszego Sakramentu”.
Jest to święto niezwykle ważne dla katolików. Uroczystości Bożego Ciała rozpoczynają się mszą, po której wierni w procesji ulicami miast i wsi przechodzą do czterech ołtarzy. – Cztery ołtarze symbolizują cztery strony świata. Z jednej strony publicznie oddajemy część Jezusowi ukrytemu w Najświętszym Sakramencie, z drugiej zapraszamy go też do swoich domów, do swojego życia. Prosimy o to, żeby nam błogosławił, żeby uświęcał nasze życie – mówi ksiądz Krzysztof Banasik, zastępca dyrektora Caritas diecezji kieleckiej.
Jest to jedno z najważniejszych świąt w Kościele katolickim. – Dlatego, że dotyka najistotniejszej tajemnicy naszej wiary, którą celebrujemy. Wiary w obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie – dodaje ksiądz Krzysztof Banasik.
Relacje z uroczystości Bożego Ciała w naszym regionie w czwartek w portalu www.echodnia.eu. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy, galerie handlowe i markety będą w tym dniu nieczynne.
ZOBACZ: Procesja Bożego Ciała w Kielcach w 2010 roku