Uchwała rządu w obronie polskich lasów
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała we wtorek, że z jej inicjatywy rząd przyjął stanowisko w obronie polskich lasów. „Lasy to nasze dobro narodowe i to leśnicy wiedzą, jak o nie zadbać (...) Polskie lasy w polskich rękach na zawsze” – napisała na Twitterze.
Co znalazło się w treści uchwały?
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przekazała, że w uchwale polski rząd uznaje, iż leśnictwo i gospodarka leśna powinny pozostać w wyłącznej gestii poszczególnych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
„Lasy w Polsce stanowią obecnie blisko 30 proc. powierzchni kraju, są dziedzictwem przyrodniczym naszego narodu, a pełniąc funkcje ochronne, społeczne i gospodarcze, stanowią istotny element życia obecnych i kolejnych pokoleń Polaków, stąd winny pozostać pod wyłącznym nadzorem państwa polskiego” – czytamy w uchwale.
Dodano, że Rada Ministrów wyraża przekonanie, iż funkcjonująca w Polsce „wielofunkcyjna zrównoważona gospodarka leśna, w połączeniu z budownictwem drewnianym i wytwarzaniem innych produktów z drewna, to droga do zachowania i wzbogacania różnorodności biologicznej, korzystnego oddziaływania na klimat przy równoczesnym istotnym wpływie na rozwój gospodarczy Rzeczypospolitej Polskiej”.
W uchwale podkreślono, że na mocy dotychczasowych przepisów Traktatu o Unii Europejskiej oraz Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, UE nie prowadzi wspólnej polityki leśnej, a leśnictwo pozostaje w kompetencjach krajowych. „Rada Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej wskazuje zatem, że konsekwencje działań Komisji Europejskiej dążących do współdzielenia kompetencji w zakresie gospodarki leśnej, mogą mieć negatywny wpływ na polskie lasy” – dodano.
Sprzeciw wśród polityków partii rządzącej, jak i leśników wzbudziła, propozycja dotycząca przeniesienia leśnictwa z kompetencji krajowych do wspólnych UE. W styczniu 2023 roku Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności Parlamentu Europejskiego wydała pozytywną opinię ws. zmiany traktatów, która przeniosłaby leśnictwo z kompetencji krajowych do tzw. kompetencji dzielonych między UE a państwa członkowskie. Do zmiany traktatów konieczna jest jednomyślna zgoda wszystkich państw Wspólnoty.
lena
Źródło: