Brytyjskie ministerstwo obrony: okręt HMS Diamond ponownie odparł atak rebeliantów Huti

OPRAC.:
Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Wideo
od 12 lat
– Jemeńscy rebelianci Huti po raz kolejny zaatakowali przy użyciu drona brytyjski okręt HMS Diamond, ale ich atak został skutecznie odparty – przekazało w niedzielę ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii. Był to już trzeci atak wymierzony w ten okręt w ciągu półtora miesiąca.

Spis treści

Atak bojowników Huti odparty

– Wczoraj HMS Diamond skutecznie odparł na Morzu Czerwonym atak drona przeprowadzony przez wspieranych przez Iran Huti. Używając swojego systemu rakietowego Sea Viper, HMS Diamond zniszczył wymierzonego w niego drona, dzięki czemu nikt z załogi nie odniósł obrażeń i nie ma żadnych uszkodzeń HMS Diamond. Te niedopuszczalne i nielegalne ataki są całkowicie nie do przyjęcia, a naszym obowiązkiem jest ochrona wolności żeglugi na Morzu Czerwonym – napisano w oświadczeniu resortu obrony.

Brytyjczycy skutecznie odparli na Morzu Czerwonym przeprowadzony przez Huti atak drona
Brytyjczycy skutecznie odparli na Morzu Czerwonym przeprowadzony przez Huti atak drona Fot: twitter.com/hmsdiamond

Trzeci atak brytyjski okręt

HMS Diamond, niszczyciel rakietowy typu 45, już po raz trzeci stał się celem ataku Huti. Pierwszy miał miejsce 15 grudnia i był to pierwszy przypadek od wojny w Zatoce Perskiej w 1991 roku, by jakikolwiek brytyjski okręt został zaatakowany z powietrza, a drugi - 9 stycznia, gdy wraz z okrętami amerykańskimi był celem zmasowanego ataku przy użyciu dronów.

HMS Diamond w grudniu dołączył do znajdujących się w regionie Morza Czerwonego czterech innych brytyjskich jednostek - fregaty HMS Lancaster oraz trzech okrętów do wykrywania min morskich - w odpowiedzi na nasilające się ataki rebeliantów Huti wymierzone w statki handlowe przepływające w pobliżu wybrzeży Jemenu.

Brak możliwości użycia pocisków rakietowych

Jednak jak wskazał w niedzielę "Sunday Telegraph" żaden z brytyjskich okrętów w regionie nie ma możliwości uderzania pociskami rakietowymi w cele na lądzie, stąd też nie uczestniczą one wraz z okrętami amerykańskimi w atakach na pozycje Huti, a brytyjskie wsparcie ogranicza się do samolotów, które mają bazę w odległości ponad 2200 km od celu.

Gazeta podaje, że obecnie jedyną bronią na brytyjskich niszczycielach, z której można strzelać do innych jednostek pływających lub celów na lądzie, są działa artyleryjskie z przodu każdego okrętu, podczas gdy amerykańskie niszczyciele mogą wystrzeliwać pociski kierowane Tomahawk w cele lądowe.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl