Budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Prace postępują, a krytycznych głosów przybywa

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Nowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej będzie mieć w sumie ok. 20 000 metrów kwadratowych. Składa się z czterech kondygnacji naziemnych i dwóch usytuowanych pod ziemią.
Nowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej będzie mieć w sumie ok. 20 000 metrów kwadratowych. Składa się z czterech kondygnacji naziemnych i dwóch usytuowanych pod ziemią. Fot. Krystian Dobuszyński / Polska Press
Nowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej powstaje na placu Defilad w Warszawie. Budowa postępuje w imponującym tempie, ale jednocześnie budzi wiele emocji. Czterokondygnacyjny budynek, który ma zastąpić obecną siedzibę nad Wisłą, przyjął już docelową wysokość. Według architekta jego bryła ma nawiązywać do legendarnych domów handlowych Warsa, Sawy i Juniora, jednak w internecie zawrzało od komentarzy, że projekt nijak nie wpisuje się w warszawską architekturę.

Nowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie rośnie w oczach. Placówka kulturalna ma stać się nowym punktem na trasie spacerów przy Marszałkowskiej w pobliżu Ściany Wschodniej, Placu Pięciu Rogów i ulicy Złotej. Widoczny z ulicy i placu rozświetlony budynek ma zachęcać przechodniów do odwiedzenia muzeum i zapoznania się z wystawami.

Według architekta odpowiedzialnego za projekt, budynek ma wpisywać się w okolicę i tworzyć relację opartą na szacunku dla zanikającego warszawskiego modernizmu. Należy zaznaczyć, że MSN powstaje u stóp Pałacu Kultury i Nauki, określanego jako symbol socjalistycznego budownictwa i nowej, wolnej od szpetoty i bezładu architektonicznego stolicy.

"Popis aroganckiej korpo architektury"

Projekt siedziby MSN, która stanie w samym sercu Warszawy, wywołał sporą falę negatywnych komentarzy.

"Popis aroganckiej korpo architektury, która w żaden sposób nie koresponduje ani z ulicą Marszałkowską ani z placem Defilad ani z Pałacem Kultury. Postmodernistyczna przerośnięta wielka kostka. Niestety klasyk w warszawskiej szkole architektonicznej **bania kontekstu" - napisał Jan Śpiewak na Facebooku.

Swoją opinię wyraził także Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny biznesalert.pl.

"To wygląda jakby Christo opakował warszawskie muzeum. Tyle, że Christo umarł ponad 2 lata temu w NY. Przecież nawet stadion Widzewa jest ładniejszy… No luuudzie! Gdzie jest rząd?" - napisał Sławomir Jastrzębowski, dziennikarz z Salon24.

Internauci też nie szczędzą słów krytyki

"Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie nie nawiązuje do niczego wokół - nawet nie do współczesnej architektury wokół - stylem, wysokością, kolorem itd." - uważa Maciej, jeden z internautów.

"Muzeum Sztuki Nowoczesnej jest potrzebne, ale wybrano nieciekawy projekt. Odrzucono ciekawsze, np Biura Kurylowicza" – komentuje internautka Maria.

"Co myślicie o tym gmachu, moim zdaniem faktycznie jak bunkier…" - sugeruje Magdalena.

„Dla mnie to jest urbanistyczny bubel. Zepsuł całą panoramę centrum, a wygląda jak kontener xxl. Zeszpecili całą Marszałkowską niestety” - zauważa Maciej.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej ma ożywić Marszałkowską

Jak dowiadujemy się na stronie MSN, muzeum ma być szansą na ożywienie ulicy Marszałkowskiej, przeżywającej obecnie swój najtrudniejszy moment w historii. Obumierają tam lokale gastronomiczne, zanika handel, wieczorem wcześniej gasną na niej światła. Muzeum na Marszałkowskiej stworzyć ma nowy, żyjący do późna fragment tej historycznej ulicy. Czy tak będzie? Czas przyniesie odpowiedź.

Fotografie i filmiki na stronach muzeum pokazują postępy w budowie, zamieszczono między innymi ujęcia z - już istniejącą - imponującą klatką schodową wewnątrz budynku.

Autorem projektu MSN jest amerykański architekt Thomas Phifer, wyłoniony w wielomiesięcznym postępowaniu prowadzonym w trybie negocjacji. Jest znany z projektów budynków muzealnych North Carolina Museum of Art w Raleigh (Karolina Północna) czy Glenstone Museum w Potomac (Maryland) w Stanach Zjednoczonych.

Phifer miał przywołać architekturę racjonalizmu. Architekci tego nurtu, rozwijanego od czasów oświecenia, uważali, że czyste bryły i struktury mogą kreować przestrzeń bez konieczności wprowadzania do architektury dekoracji. Wierzyli w klasyczne piękno płynące z prawdy użycia sześcianów, kul czy cylindrów.

Jak informuje oficjalna strona muzeum, budynek będzie mieć w sumie ok. 20 000 metrów kwadratowych. Składa się z czterech kondygnacji naziemnych i dwóch usytuowanych pod ziemią. Oprócz przestrzeni wystawowych, pomieści m.in. kino, audytorium, sale edukacyjne, pracownie konserwatorskie i kawiarnię.

Źródło: artmuseum.pl / tvp.pl

od 16 lat

mm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
zburzyć pałac stalina, rosyjską kupę w samym środku okupowanego kraju, kacapy zaznaczyły teren jak psy
Wróć na i.pl Portal i.pl