Utrudniania w ruchu w związku z defiladą Warszawie
Już 10 sierpnia w związku z montażem trybun honorowych, zamknięty został dla ruchu prawy pas ruchu jezdni zachodniej ul. Wybrzeże Gdańskie na odcinku Sanguszki-Boleść.
"Zawiesza się funkcjonowanie przystanku Sanguszki 01. Nie wyznacza się przystanku zastępczego" – poinformował Zarząd Transportu Miejskiego.
Utrudnień będzie jednak zdecydowanie więcej. Najwięcej przypadnie na dzień próby generalnej defilady, czyli na noc z soboty na niedzielę oraz w czasie właściwych uroczystości.
"Próby i parada z okazji Święta Wojska Polskiego wymagają zamknięcia Wisłostrady – od mostu Skłodowskiej-Curie do ulicy Gagarina. Nieprzejezdne będą także ulice poprzeczne i trzy przeprawy przez Wisłę (mosty: Gdański, Świętokrzyski i Śląsko-Dąbrowski - red.). Na wielu skrzyżowaniach ruchem będą kierowali policjanci, a na okolicznych ulicach wprowadzony zostanie zakaz zatrzymywania się z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela. Nowe znaki napotkają także piesi i rowerzyści. W trakcie trwania próby, a także uroczystości policja i służby państwowe mogą operacyjnie zdecydować o wyłączeniu z ruchu także innych ulic" – podaje urząd miasta.
Zarówno w czasie próby i defilady trasy zmieni kilkanaście linii autobusowych.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Święto Wojska Polskiego. Defilada z udziałem ponad 2 tysięcy żołnierzy
We wtorek, 15 sierpnia, odbędzie się defilada wojskowa z udziałem ok. 2000 żołnierzy, ok. 200 sztuk różnego rodzaju sprzętu wojskowego i 92 statków powietrznych.
Jak zapowiada resort obrony, podczas wydarzenia "żołnierze wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP zaprezentują najnowocześniejszy sprzęt wojskowy". Będą pokazane m.in. "kupione od USA czołgi M1A1 Abrams, zakupione w Korei Południowej czołgi K2 i haubice samobieżne K9 oraz wyrzutnie rakietowe HIMARS, polskie samobieżne armatohaubice Krab, a także zestawy obrony powietrznej Patriot. Wśród sprzętu polskiej produkcji znajdą się m.in. nowe bojowe wozy piechoty Borsuk, transportery opancerzone Rosomak i samobieżne moździerze Rak, pojazdy minowania narzutowego Baobab-K oraz lekkie pojazdy zwiadowcze Żmija. Na niebie będzie można obserwować nowe FA-50, a także wielozadaniowe samoloty bojowe F-16 i bezzałogowce" – zapowiedziano w komunikacie MON.
15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej dla Polski bitwy w wojnie z Rosją Radziecką w 1920 r. Dzień ten został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Od 1992 r. święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia.
i.pl, PAP
dś
Źródło: