Na Zamku Przemysła w Poznaniu zaprezentowano aktualny stan badań archeologicznych
Badania archeologiczne trwają od sierpnia 2023 roku. Objęto nimi do tej pory dwa obszary: teren dziedzińca zamkowego, a także piwnice budynku administracyjnego Muzeum Sztuk Użytkowych. Odkryto 6 tysięcy zabytków - ceramikę, kości zwierząt. Na szczególną uwagę zasługuje płytka hypocaustum będąca świadectwem istnienia ogrzewania na średniowiecznym zamku w Poznaniu, a także poziom drogi wykonanej z kamieni polnych okalającej dziedziniec wewnętrzny rezydencji z XV wieku.
Najciekawsze odkrycia czekały jednak w piwnicach budynku administracyjnego.
Po raz pierwszy zobaczyć tam można mury dawnej kuchni królewskiej.
Zobacz zdjęcia!
- Do tej pory myślę, że udało się rozwiązać ponad wszelką wątpliwość kwestię pierwotnego przeznaczenia budynku, bo zakładano kiedyś, że być może znajdował się tam budynek mieszkalny dla króla - pamiętamy tutaj o Przemyśle II, natomiast dziś wiemy, że jest to kuchnia. Może nie kuchnia Przemysła - aż tak daleko bym nie szedł, ale pamiętajmy, że w miejscu tym odbyły się dwa śluby królewskie - Kazimierza Wielkiego, a także przebywali tutaj królowie polscy - Władysław Jagiełło był 36 razy na zamku w Poznaniu, natomiast Aleksander Olbracht był tutaj przez 8 miesięcy każdego dnia, więc jeśli wyobrazimy sobie króla w 1493 roku, będącego w Poznaniu, mieście które - moglibyśmy powiedzieć na dzisiejsze warunki - przejęło trochę miano stolicy przez to 8 miesięcy, to wiadomo, że gdzieś musiano królowi to jedzenie przygotowywać
- mówił prof. UAM dr hab. Artur Różański, kierownik badań terenowych.
Przełomowe odkrycie Kuchni Królewskiej czekało na badaczy w piwnicach budynku administracyjnego. Pomimo faktu, że obecnie istniejąca kubatura została wzniesiona dopiero w 1796 roku, obiekt kryje w sobie wcześniejszy budynek.
Przez wiele dziesięcioleci przypuszczano, że pierwotna Kuchnia Królewska była średniowieczną wieżą mieszkalną (donżonem) wznoszącą się nad urwiskiem, górującym nad rzeką Bogdanką (dziś teren placu Wielkopolskiego), by w późniejszych czasach zostać przebudowana na kuchnię. Po przeprowadzonych badaniach hipotezę tę należy odrzucić i uznać, iż od momentu wzniesienia tego budynku (9x11 m) pełnił on rolę Kuchni Królewskiej że znajdującą się w narożniku studnią. Mamy do czynienia jedną z najstarszych kuchni królewskich na terenie ziem polskich.
Zabytek pochodzi z XIV lub XV wieku.
W tej chwili w miejscu odkrycia można podziwiać ogromny gotycki filar o wymiarach 2,8 x 3,5 m zachowany do wysokości 3,2 m. W przeszłości dźwigał na sobie piec kuchenny a wyżej kaptur do wyprowadzenia spalin z kuchni.
Kierownikiem badań jest prof. UAM dr hab. Artur Różański.
Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News