Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak poinformował w środę, że podjął decyzję o budowie tymczasowej zapory na granicy Polski z obwodem kaliningradzkim. Prace rozpoczną się już w środę. Minister podkreślił, że będzie to zapora o wysokości 2,5 metra i szerokości 3 metrów. Jak zaznaczył, będą też prowadzone prace związane z założeniem urządzeń, które pozwolą na elektroniczny dozór granicy. Wicepremier podkreślił, że decyzje mają związek z uruchomieniem lotów z Bliskiego Wschodu i Afryki północnej do Kaliningradu.
Zapora na granicy z obwodem kaliningradzkim. Stanowisko prezydenta
O zapowiedź budowy zapory PAP spytała w środę szefa Gabinetu Prezydenta Pawła Szrota.
Pan prezydent regularnie spotyka się z ministrem Błaszczakiem, konsultuje się z nim w najważniejszych sprawach i na pewno ta inwestycja, to przedsięwzięcie była i będzie konsultowana z panem prezydentem i jego przedstawicielami – powiedział prezydencki minister.
Dopytywany, jakie jest zdanie prezydenta w tej sprawie, Szrot odparł, że Andrzej Duda "popiera wszystkie inicjatywy, które prowadzą do zwiększenia bezpieczeństwa Polski i jej obywateli".
Pytany, czy z kierunku obwodu kaliningradzkiego można się spodziewać ataku hybrydowego i sytuacji na kształt tej, która miała miejsce na granicy polsko-białoruskiej, minister odparł, że "zwiększenie ruchu samolotowego między Kaliningradem a państwami Bliskiego Wschodu, stolicami tego regionu powoduje, że trzeba się nad tym ryzykiem zastanowić".
Kryzys na granicy polsko-białoruskiej. Budowa zapory
Od grudnia 2021 r. do czerwca 2022 r. w związku z presją migracyjną na terenie przy granicy z Białorusią obowiązywał zakaz przebywania, który obejmował 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego; wyłączeni z niego byli są m.in. mieszkańcy i miejscowi przedsiębiorcy. Od września do grudnia 2021 r. na tym samym terenie obowiązywał stan wyjątkowy.
W lipcu tego roku Błaszczak mówił, że sytuacja na polsko-białoruskiej granicy "to był atak hybrydowy przy użyciu migrantów zaproszonych przez reżim (Alaksandra) Łukaszenki na Białoruś, a potem przy nielegalnym forsowaniu granic naszych państw". – Jesteśmy świadomi zagrożeń, nie mamy wątpliwości co do tego, że za tym atakiem stała Moskwa – podkreślił.
Aby zapobiec przedostawaniu się nielegalnych migrantów z Białorusi, pod koniec stycznia ruszyła budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej. Budowa bariery fizycznej - czyli pięciometrowego płotu ze stalowych przęseł zwieńczonego drutem żyletkowym - na 186-kilometrowym odcinku granicy z Białorusią zakończyła się latem. Budowa bariery elektronicznej trwa od czerwca na 202 km. Jej wykonawcą jest Elektrotim. Koszt całej zapory na tej granicy to ok. 1,6 mld zł. Rzeczniczka SG informowała, że pierwsze odcinki perymetrii na polsko-białoruskiej granicy będą gotowe w pierwszej połowie listopada.

mm
Źródło: