Bułgaria i Rumunia wchodzą do pełnej strefy Schengen. Starały się o to do 2007 roku, gdy weszły do UE

Adam Kielar
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Unijni ministrowie spraw wewnętrznych zadecydowali w czwartek w Brukseli o zniesieniu od 1 stycznia 2025 roku kontroli podróżnych na granicach lądowych z Bułgarią i Rumunią. Oba kraje starały się o wejście do pełnej strefy Schengen od chwili przystąpienia do UE w 2007 r.
Bułgaria (na zdjęciu) i Rumunia dołączą do pełnej strefy Schengen.
Bułgaria (na zdjęciu) i Rumunia dołączą do pełnej strefy Schengen. AP Photo / Valentina Petrova / East News

Spis treści

Bułgaria i Rumunia dołączają do pełnej strefy Schengen

Dołączając do UE, Rumunia i Bułgaria przyjęły część przepisów Schengen, w tym dotyczących kontroli na granicach zewnętrznych Unii, współpracy służb policyjnych oraz stosowania sytemu informacyjnego Schengen. Nie były jednak pełnoprawnymi członkami strefy.

Pod koniec grudnia 2023 r. państwa członkowskie przyjęły decyzję o wprowadzeniu w tych państwach pozostałych zapisów Schengen oraz o zniesieniu od 31 marca 2024 r. kontroli na granicach wewnętrznych UE w powietrzu i na morzu. Dzięki czwartkowej decyzji od nowego roku znikną również kontrole na granicach lądowych z Bułgarią i Rumunią.

Minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak, który bierze udział w posiedzeniu w Brukseli, określił to jako „historyczny moment”.

„Historyczny dla całej strefy Schengen, ale przede wszystkim dla naszych rumuńskich i bułgarskich partnerów, którzy przez lata o to zabiegali” – powiedział.

Rozszerzenie pełnej strefy Schengen

Decyzję państw członkowskich skomentowała też przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która napisała w czwartek rano na platformie X, że Rumunia i Bułgaria będą „w pełni w Schengen, gdzie przynależą”.

Schengen to największa strefa swobodnego podróżowania na świecie. Po raz pierwszy kontrole graniczne zostały zniesione w 1985 roku między Francją, Niemcami, Belgią, Holandią i Luksemburgiem. Strefa obejmuje obecnie 29 krajów (25 z 27 państw członkowskich, a także Islandię, Liechtenstein, Norwegię i Szwajcarię), zamieszkanych łącznie przez 420 mln osób. Jak dotąd nie zostały jeszcze zniesione kontrole na granicach wewnętrznych z Cyprem, do Schengen nie należy też Irlandia.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

H
Hans von Schwinke
NADCHODZI ZALEW CYGANOW.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl