Campus Polska Przyszłości. Nitras o ukaraniu kościoła, Grodzki o likwidacji szpitali

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Campus Polska Przyszłości. Nitras o ukaraniu kościoła, Grodzki o likwidacji szpitali
Campus Polska Przyszłości. Nitras o ukaraniu kościoła, Grodzki o likwidacji szpitali Fot. Marcin Obara / Polskapresse
Campus Polska Przyszłości zgromadził m.in. czołowych parlamentarzystów Koalicji Obywatelskiej. Słowa kilku z ich wybrzmiały wyjątkowo mocno. Poseł Sławomir Nitras mówił m.in. o rozdziale Kościoła od państwa, marszałek Senatu Tomasz Grodzki o likwidacji szpitali, a były premier Donald Tusk o legalizacji związków partnerskich. Deklaracje polityków spotkały się z krytyką przedstawicieli partii rządzącej i części opozycji.

Podczas Campusu Polska Przyszłości politycy odpowiadali na pytania młodzieży. Jeden uczestników zapytał posła KO Sławomira Nitrasa o możliwość doprowadzania do realnego rozdziału Kościoła od państwa.

Polityk odparł, że „nie wie, czy przyjazny rozdział Kościoła od państwa jest dzisiaj możliwy”. - Mam takie poczucie, że w ostatnich 6-7 latach Kościół wypowiedział trochę posłuszeństwo temu państwu, złamał pewien standard, który w państwie obowiązuje – mówił. - Dlatego nie wiem, czy nam jest potrzebny przyjazny rozdział Kościoła od państwa? A może potrzebna jest jakaś kara za to zachowanie? - pytał.

Zdaniem polityka, w pewnym momencie dojdzie do ograniczenia roli Kościoła w państwie, bo „nawet za naszego życia katolicy w Polsce staną się mniejszością”. - Dobrze, żeby to się stało w sposób niegwałtowny, racjonalny, a nie zasadzie pewnej zemsty. Na zasadzie: to jest uczciwa kara, za to, co się stało. Musimy was opiłować z pewnych przywilejów, dlatego, że jeżeli nie, to znowu podniesiecie głowę, jeżeli się cokolwiek zdarzy - mówił Nitras. 

Na słowa posła KO odpowiedzieli politycy partii rządzącej. - Nitras zapowiada "piłowanie" katolików w Polsce. Łaskawie nazywa to sprawiedliwości a nie zemstą. No cóż pozostaje nam się tylko za niego modlić, bo w tym "szczególnym" wypadku już tylko modlitwa i cud mogą pomóc – stwierdził europoseł PiS Joachim Brudziński.

- Prawdziwa twarz PO, prawdziwe tęsknoty jej liderów. Nitras chciałby „ukarać” kościół czyli wspólnotę wiernych. Wyjątkowo podły antyklerykał – oświadczył z kolei poseł PiS Jan Mosiński.

Grodzki proponuje zmniejszenie liczby szpitali

O rozliczenia z obecną władzą pytany był, obecny na debacie z posłem Nitrasem, marszałek Senatu Tomasz Grodzki. - Moim marzeniem jest, aby Senat miał możliwość powoływania takich komisji śledczych, jak ma Senat amerykański, gdzie trzęsą się przed nimi największe tuzy od Zuckerberga po wielu innych Nababów – stwierdził polityk, wskazując, że wymagałoby to jednak zmian konstytucyjnych.

Grodzki zapytany został również, o jego pomysł na uzdrowienie systemu ochrony zdrowia.

Marszałek wskazał, że powinniśmy radykalnie zmniejszyć liczbę szpitali, tak jak zrobiła to Dania. Dodał, że 16 lat temu w Danii były 132 szpitale na 5 milionów mieszkańców, a obecnie mają oni 16 szpitali, ale nikt nie stracił pracy. - Odbiło się to bardzo korzystnie na jakości usług medycznych w tym kraju – mówił polityk.

Tomasz Grodzki, oświadczył, że „w Polsce dziś mamy prawie tysiąc szpitali, ale powinno być około 130 szpitali na 40 milionów mieszkańców”.

Z takim postawieniem sprawy ne zgadza się były marszałek Senatu Stanisław Karczewski, który – podobnie jak Grodzki – jest lekarzem.

- Marszałek Grodzki chce likwidacji ponad 800 szpitali, mówi o ich „hybrydowym przekształcaniu”. To ciągle polityka zwijania Polski, szczególnie powiatowej i dyskryminacja mieszkańców mniejszych miejscowości. Ta totalna opozycja to prawdziwa udręka, nie dla PiS, ale dla Polski – ocenił Karczewski.

Tusk o związkach partnerskich. Lewica niezadowolona

Trudnych pytań od młodzieży nie uniknął także były premier Donald Tusk.

Podczas debaty inaugurującej Campus, z sali padło pytanie uczestnika o związki homoseksualne. - Kiedy będę mógł wziąć ślub ze swoim chłopakiem? - dopytywał gość zjazdu.

Oświadczenia majątkowe polityków opublikowane. Kto zarobił najwięcej?

Oświadczenia majątkowe polityków opublikowane. Kto zarobił najwięcej?

- Decyzje polityków powinny wyprzedzać zmiany społeczne, ale dobrze, aby one nie były zbyt oderwane od siebie (…) Zmiany przepisów, np. umożliwiające zawarcie ślubu przez ciebie, powinny być możliwie blisko poziomu akceptacji społecznej – odpowiedział były premier.

Oświadczył, że jeśli on „będzie stał na czele większości parlamentarnej po następnych wyborach, to jedną z pierwszych decyzji będzie decyzja o zgodzie na związki partnerskie”.

Zapytał także dlaczego osoby chcące przeforsowania związków partnerskich, przekonują do nich Rafała Trzaskowskiego. – Pomóżcie przekonać tych, którzy są na razie nie do przekonania. To może do babci swojej trzeba pojechać i ją przekonać, bo jego nie trzeba przekonywać. Proszę mnie nie przekonywać do języka kaszubskiego. Proszę zorganizować jeszcze raz akcję na całym Śląsku, że wybierać będziecie tylko tych, którzy podpiszą swoją krwią zobowiązanie, że przeprowadzę tę ustawę – stwierdził Donald Tusk.

Deklaracja szef PO nie przekonała jednak polityków Lewicy.

- Super. Na jakich warunkach i dla kogo? Dla par niehetero? Z prawem do nazwiska, dziedziczenia (np. renty tzw. „wdowiej”) oraz wspólnego rozliczania z podatków? - pytała z kolei rzeczniczka Lewicy Anna Maria Żukowska. - Jeżeli to ma być wiarogodne, złóżcie jako PO w Sejmie projekt, by wszyscy wiedzieli, czego dokładnie mogą oczekiwać – apelowała.

Z kolei Robert Biedroń przypomniał w Polsat News, że lider PO podobne obietnice składał już 10 lat temu i nie zostały one wprowadzone. - Trele morele, to dziaderskie na maksa – ironizował.

Campus Polska Przyszłości zorganizowany został przez ruch Rafała Trzaskowskiego. W serii debat, spotkań i warsztatów w olsztyńskim Kortowie uczestniczy tysiąc osób do 35. roku życia i ponad 200 prelegentów. Impreza rozpoczęła się 27 sierpnia i ma potrwać do 2 września.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl