CBA zatrzymało producentkę cukierków z Milanówka w śledztwie dotyczącym spółki z branży eventowej

Marcin Koziestański
Opracowanie:
Konstancja D.-D., znana z spersonalizowanych wyrobów cukierniczych z Milanówka o charakterze reklamowo-promocyjnym, została zatrzymana w środę przez funkcjonariuszy CBA
Konstancja D.-D., znana z spersonalizowanych wyrobów cukierniczych z Milanówka o charakterze reklamowo-promocyjnym, została zatrzymana w środę przez funkcjonariuszy CBA fot. archiwum
Funkcjonariusze CBA na polecenie Prokuratury Regionalnej w Warszawie zatrzymali jedną z największych producentek cukierków z Milanówka Konstancję D.-D. Została zatrzymana w śledztwie dot. spółki z branży eventowej. Usłyszała zarzuty za kupno fałszywych faktur na kwotę ok. 2,4 mln złotych, które miały służyć do obniżenia należnych zobowiązań podatkowych.

Konstancja D.-D., znana z spersonalizowanych wyrobów cukierniczych z Milanówka o charakterze reklamowo-promocyjnym, została zatrzymana w środę przez funkcjonariuszy warszawskiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

W toku śledztwa ustalono, że podejrzana w ramach prowadzenia działalności gospodarczej, w okresie od marca 2018 r. do września 2019 r. nabyła fikcyjne faktury VAT, które służyły do obniżenia należnych zobowiązań podatkowych z tytułu podatku VAT i PIT - poinformował PAP Zespół Prasowy CBA.

Po zatrzymaniu producentka cukierków z Milanówka została doprowadzona do Prokuratury Regionalnej w Warszawie.

Prokurator ogłosił podejrzanej zarzuty dotyczące wykorzystywania w latach 2018–2019 w rozliczeniach podatkowych fikcyjnych faktur celem finalnego obniżenia należnego podatku VAT od podatku dochodowego od osób fizycznych - przekazał PAP rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie Marcin Saduś.

- Jak wynika z ustaleń śledczych, łączna kwota fikcyjnych faktur użytych przez podejrzaną wyniosła ponad 2,4 miliona złotych, zaś łączna kwota uszczupleń zobowiązań podatkowych – nie mniej niż 830 tys. złotych (ponad 450 tys. zł z tytułu podatku VAT oraz ponad 375 tys. zł z tytułu PIT) - tłumaczył prokurator.

Wskazał, że wobec producentki cukierków prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji oraz zakazu opuszczania kraju. Za zarzucany jej czyn może grozić do 8 lat więzienia.

Rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie podkreślił, że zatrzymanie i ogłoszenie zarzutów Konstancji D.-D. jest efektem czynności prowadzonych w śledztwie dotyczącym spółki z branży eventowej, w którym głównym podejrzanym jest 49-latek.

Mężczyzna podejrzany jest o popełnienie tzw. zbrodni vatowskiej poprzez wystawianie faktur poświadczających wykonanie fikcyjnych usług na łączną kwotę ponad 14,5 mln złotych - zaznaczył prok. Marcin Saduś.

- W toku śledztwa zgromadzono dowodowy wskazujące, że poświadczające nieprawdę faktury były dystrybuowane przez współpracującą z podejrzanym warszawską księgową. Wśród kilkudziesięciu osób biorących udział w procederze znalazły się również osoby publicznie znane, w tym przedstawiciele świata show-biznesu - dodał prokurator.

Do tej pory w śledztwie zarzuty usłyszały już 34 osoby. Jak zapewniają śledczy, sprawa jest rozwojowa i niewykluczone są kolejne czynności w sprawie.

rs

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl