Celnicy znaleźli w przesyłce mięsożerne rośliny. Miały tam być t-shirty

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
Wideo
od 16 lat
Mazowieccy celnicy z Krajowej Administracji Skarbowej odkryli niecodzienny przemyt. W przesyłce z Malezji znaleźli 17 chronionych mięsożernych roślin – dzbaneczników. Według deklaracji paczka miała zawierać jedynie T-shirty.
Mięsożerne rośliny, dzbaneczniki, zostały znalezione w przesyłce z Malezji. Miały tam znajdować się koszulki.
Mięsożerne rośliny, dzbaneczniki, zostały znalezione w przesyłce z Malezji. Miały tam znajdować się koszulki. Fot. Krajowa Administracja Skarbowa

Spis treści

Zamiast t-shirtów niebezpieczne rośliny

„Funkcjonariusze mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej znaleźli w przesyłce 17 sadzonek dzbanecznika. Zgodnie z deklaracją w paczce miały być T-shirty. Zatrzymane mięsożerne rośliny są objęte ochroną w ramach Konwencji CITES”

– poinformowała Izba Administracji Skarbowej w Warszawie.

Wszystkie gatunki dzbaneczników należą do mięsożernych roślin, które są chronione na mocy Konwencji Waszyngtońskiej, zwanej CITES. Obejmuje ona ochroną gatunki roślin i zwierząt zagrożone wyginięciem na skutek międzynarodowego handlu. Obecnie ponad 34 tys. gatunków roślin podlega ochronie CITES, w tym wszystkie gatunki storczyków i kaktusów.

Niezwykłe cechy dzbaneczników

Liście dzbaneczników przekształciły się w charakterystyczne dzbanki, które są pułapkami na owady. Mają śliskie obrzeża wydzielające nektar, co umożliwia przywabienie i złapanie ofiary. Każdy dzbanek jest wypełniony płynem o właściwościach trawiących i posiada wieczko chroniące zawartość przed deszczem.

Dzbaneczniki przyciągają swoje ofiary nie tylko nektarem i zapachem, ale również pięknymi kolorami i kształtami swych pułapek. Kiedy owad wpada do środka dzbanka, nie ma szans na wydostanie się i jest powoli trawiony.

Konsekwencje nielegalnego przemytu roślin

Celnicy wyjaśnili, że przywóz lub wywóz okazów CITES jest zabroniony, chyba że osoba, która je przewozi, ma na to odpowiednie zezwolenia i świadectwa. Brak takich dokumentów podczas przewozu skutkuje zatrzymaniem okazów i jest przestępstwem. Za próbę przemytu może grozić kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

„Sadzonki zostały przekazane do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Niestety, większość roślin obumarła w wyniku nieodpowiednich warunków transportu z Malezji

– przekazała Izba Administracji Skarbowej.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

jg

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl