Znamy skład kierownictwa Komunistycznej Partii Chin
Nowy skład ścisłego kierownictwa rządzącej niepodzielnie krajem Komunistycznej Partii Chin (KPCh) zaprezentowano w niedzielę w Pekinie. Zgodnie z przewidywaniami ekspertów sekretarz generalny Xi Jinping otoczył się tam swoimi lojalnymi stronnikami.
Za Xi na scenę w Wielkiej Hali Ludowej weszło pozostałych sześciu członków Stałego Komitetu Biura Politycznego Komitetu Centralnego – najważniejszego organu decyzyjnego w partii i de facto w całym kraju.
Oprócz Xi, członkami Stałego Komitetu Biura Politycznego Komitetu Centralnego, najważniejszego organu decyzyjnego chińskiej partii, są w kolejności rangi: Li Qiang, Zhao Leji, Wang Huning, Cai Qi, Ding Xuexiang i Li Xi.
Wśród 24 najważniejszych dygnitarzy partii nie ma ani jednej kobiety
Komentatorzy zwracają uwagę, że na ogłoszonej w niedzielę liście członków 24-osobowego Biura Politycznego Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin (KPCh) po raz pierwszy od 25 lat nie ma ani jednej kobiety.
W najwyższym organie kierowniczym partii, obecnie siedmioosobowym Stałym Komitecie Biura Politycznego zawsze zasiadali sami mężczyźni. W Biurze Politycznym, które ma teraz 24 członków, dotychczas obecna była jedna kobieta, wicepremier Sun Chunlan.
Jinping zacieśnia swoją władzę
Hu Chunhua, uznawany za protegowanego byłego przywódcy Chin Hu Jintao, nie znalazł się na ogłoszonej w niedzielę liście członków wpływowego Biura Politycznego Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin (KPCh). Liczbę członków zmniejszono z 25 do 24.
Do niedawna Hu Chunhua uznawany był za kandydata do ścisłego kierownictwa partii, a nawet na stanowisko premiera kraju. Jego nieobecność w Biurze Politycznym sygnalizuje zacieśnienie władzy przez Xi Jinpinga – oceniają komentatorzy.
W sobotę w czasie sesji kończącej XX zjazd KPCh w Pekinie z sali wyprowadzono Hu Jintao. Wydawało się, że Hu nie chciał opuszczać sali. Nie podano oficjalnego wyjaśnienia, ale chińska agencja Xinhua twierdziła, że przyczyną były kwestie zdrowotne.
Z jaką tradycją zerwał Xi Jinping?
W ostatnich dekadach w chińskiej partii panowała niepisana zasada, że dygnitarze w wieku 68 lat i starsi odchodzili na emeryturę, ustępując miejsca młodszemu pokoleniu. Xi, który ma 69 lat, pozostał jednak w KC.
Zwyczajowa reguła dotycząca wieku została naruszona też w przypadku ministra spraw zagranicznych Wanga Yi, który mimo swoich 69 lat znalazł się w KC.
W składzie KC zabrakło premiera Li Keqianga i trzech innych członków siedmioosobowego Stałego Komitetu Biura Politycznego, najważniejszego organu decyzyjnego partii.

Źródło: