Sławomir Murawiec, lekarz psychiatra i psychoterapeuta:
Depresja to stan długotrwałego, czyli wynoszącego ponad dwa tygodnie, obniżenia nastroju. Może skutkować nawet samobójstwem.
Objawów tej określanej mianem cywilizacyjnej choroby nie należy bagatelizować, ponieważ nieleczona może nawet prowadzić do samobójstwa. W piątek, 23 lutego, obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Może warto dokładniej przyjrzeć się sobie oraz swoim bliskim.
Smutek, ale i agresja
Na wagę problemu zwraca uwagę doktor Sławomir Murawiec, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. - Depresja występuje we wszystkich krajach wysoko rozwiniętych, a więc również w Polsce. Częstość występowania tej choroby wciąż wzrasta i w tej chwili sięga około 10 procent osób w skali roku - podkreśla lekarz. - Depresja jest stanem długotrwałego, czyli wynoszącego więcej niż dwa tygodnie, obniżenia nastroju. Nic nas wtedy nie cieszy, nic nie interesuje i trudno nam znaleźć motywację do działania. Bardzo często występują zaburzenia snu, jak również lęk, drażliwość i niepokój. To takie typowe objawy depresji - wylicza doktor Murawiec.
Okazuje się jednak, że choroba może przybrać nieco inne oblicze w przypadku mężczyzn. - Zamiast smutku, niejednokrotnie głównym objawem jest złość i wybuchy niekontrolowanej agresji - zaznacza specjalista.
Przejmuje kontrolę
Depresja to nie tylko choroba duszy. Ten stan obejmuje cały organizm. - Często towarzyszą jej między innymi choroby układu sercowo-naczyniowego oraz cukrzyca. W związku z tym, nawet pod względem ogólnego stanu zdrowia, depresja jest niezwykle obciążającą okolicznością i trzeba ją leczyć, bo może prowadzić do najgorszego - samobójstwa - przestrzega doktor Sławomir Murawiec.
Objawy depresji często pozostają niezauważone. Zobacz, co mo...
Przerażające statystyki
Na depresję choruje na świecie około 350 milionów ludzi. W Polsce stanowi 3-4 procent wszystkich występujących zaburzeń psychicznych, a cierpi na nią prawdopodobnie około 1,5 miliona osób. Depresja jest najczęściej diagnozowana w wieku 20-40 lat, ale dotyczy również osób w starszym wieku. W 2016 roku w Polsce dokonano około 5,5 tysiąca samobójstw. Znacznie częściej samobójstwa popełniają mężczyźni - 4638 niż kobiety - 767.
Depresja, jak każda inna choroba musi być leczona. Terapię powinien prowadzić psychiatra i należy się przygotować, że jest to proces długotrwały. Jak czytamy na stronie Kampanii Społecznej Forum Przeciw Depresji przyjmowanie leków powinno trwać nie mniej niż pół roku w przypadku pojedynczego epizodu depresji. Jeśli następuje nawrót choroby, leczenie należy kontynuować co najmniej rok, a najczęściej 2 lata.
Bardzo istotna jest wiedza, że pierwsze efekty działania leków przeciwdepresyjnych odczuwalne są po około dwóch tygodniach od rozpoczęcia leczenia. Oprócz leczenia farmakologicznego istotną częścią procesu terapeutycznego jest uczestniczenie w psychoterapii. Ma ona duże znaczenie, aby złagodzić trudności w radzeniu sobie z problemami.
Ekonomiczne koszty leczenia depresji w Polsce wahają się między 1-2,6 miliarda złotych (badania Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia, 2014). W ciągu dwóch lat liczba sprzedanych opakowań leków antydepresyjnych wzrosła o 2 miliony. W 2017 roku Polacy przeznaczyli na leki antydepresyjne aż 346,2 miliona złotych.
ZOBACZ TAKŻE: Niewidzialna depresja u młodzieży. Co powinno zaniepokoić rodziców?
(Źródło: Dzień Dobry TVN, Dostawca: x-news)
POLECAMY RÓWNIEŻ:
Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia
