Choroba zombie atakuje zwierzęta
Od kilkunastu już lat zwierzęta na świecie narażone są na zarażenie niebezpieczną przewlekłą chorobą wyniszczającą, która w środowisku nazywana jest "jelenią chorobą zombie". Wszystko rozpoczęło się w Stanach Zjednoczonych, gdy część zakażonych zwierząt uciekła z zagrody.
Wówczas stanowe władze zdecydowały się na brutalny ruch i wystrzelanie zarażonych jednostek, ale nie powstrzymało to tej zwierzęcej epidemii. W Europie pojawiła się w 2006 roku i od tego czasu sieje postrach wśród zwierzyny, chociaż do Polski jeszcze nie trafiła.
Czym objawia się ta choroba i czy jest niebezpieczna dla człowieka?
Czym jest przewlekła choroba wyniszczająca?
Jak informuje portal natemat.pl, przewlekła choroba wyniszczająca - nazywa również CWD - nie zagraża jedynie wszelkim jeleniowatym - jak jelenie, sarny czy łosie - ale również krowom i owcom. Zostało to potwierdzone przez najnowsze badania naukowców.
Nie bez powodu na CWD mówi się również choroba zombie. Zakażone zwierzęta doznają uszczerbków na mózgu i zaczynają zanikać neurony. Z biegiem rozwoju choroby zwierzęta zaczynają się zachowywać właśnie, jakby były ożywionymi umarlakami.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Pośród podstawowych objawów choroby wyróżnia się wychudzenie organizmu, brak koordynacji, porażenie mięśni pyska, otępienie czy brak strachu przed ludźmi.
Nie stwierdzono jeszcze przypadku choroby zombie u ludzi, jednak według badań, możliwe jest takie przeniesienie za sprawą kontaktu z krwią lub moczem zwierzęcia.
źródło: natemat.pl
ag