„Choroby zakaźne. Oni pamiętają”: Piękny i wstrząsający film śląskich lekarzy o czasach, kiedy nie było szczepionek

Redakcja
„Choroby zakaźne. Oni pamiętają” to wstrząsający film Śląskiej Izby Lekarskiej w Katowicach
„Choroby zakaźne. Oni pamiętają” to wstrząsający film Śląskiej Izby Lekarskiej w Katowicach Śląska Izba Lekarska w Katowicach
„Choroby zakaźne. Oni pamiętają” to chwilami piękny, a chwilami wstrząsający film, jaki opublikowała Śląska Izba Lekarska w Katowicach. Lekarze uznali, że o sensowności szczepień najlepiej opowiedzą emerytowani mistrzowie, wielcy lekarze, którzy z racji wieku pamiętają jeszcze szpitale i gabinety lekarskie z pacjentami cierpiącymi na choroby zakaźne. Te choroby zakaźne, które dziś udało się wyeliminować dzięki szerokiemu programowi szczepień. I te choroby zakaźne, które mogą nam znów zagrażać, jeśli ruch antyszczepionkowy będzie rósł w siłę.

- Jest to element kampanii promującej szczepienia ochronne, w którą aktywnie włączyła się Śląska Izba Lekarska – tłumaczy Alicja van der Coghen, rzeczniczka prasowa Śląskiej Izby lekarskiej. - To film, w którym lekarze z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem zawodowym opowiadają o czasach, zanim szczepienia stały się obowiązkowe.

Zobaczcie film:

Pamiętają świat bez szczepionek

W ponadpięciominutowym filmie zatytułowanym „Choroby zakaźne. Oni pamiętają” wspomnieniami podzielili się pediatra prof. dr hab. Krystyna Karczewska oraz specjalista chorób zakaźnych dr Tadeusz Krawecki. Lekarze w przejmujący sposób mówią o chorobach zakaźnych i epidemiach. Przypominają swoich małych pacjentów, którym niejednokrotnie nie byli w stanie pomóc. Oni pamiętają świat bez szczepionek. Filmowi towarzyszą niezwykłe zdjęcia archiwalne.

- Jak słyszę o tej kampanii przeciwko szczepieniom, to przeżywam dreszcz bólu – mówi prof. Karczewska. - Dlatego, że już jako studentka i jako młoda lekarka, widziałam wszystkie rodzaje chorób zakaźnych z powikłaniami.

Heine-Medina i żelazne płuca

Dalej opowiada profesor Karczewska o tzw. żelaznych płucach. – Już na studiach nam to pokazywano w klinice zakaźnej w Bytomiu. Żelazne płuca to była machina wielkości stołu, w której leżał człowiek po porażeniu typu Heinego-Medina. Człowiek, który nie mógł oddychać z powodu porażenia mięśni oddechowych. Skrzydła tej maszyny poruszały klatką piersiową.

Dr Tadeusz Krawecki wspomina: - Jestem z pokolenia, które przeżyło okres II wojny światowej, byliśmy więc świadkami różnych tragedii. Ale wśród moich najgorszych wspomnień są te z pracy na oddziale błoniczym i na oddziale chorób Heinego-Medina. Na pierwszym piętrze były dwa oddziały po czterdzieści łózek, zawsze obłożone chorymi na dyfteryt. To był oddział, gdzie niestety było bardzo dużo zgonów.

Które szczepienia są obowiązkowe w 2019 roku? KALENDARZ SZCZEPIEŃ

Kalendarz obowiązkowych szczepień 2019. Kiedy zaszczepić dziecko?

Najbardziej przerażała odra

- Na pierwszym dyżurze w klinice umierało mi dziecko na gruźlicze zapalenie mózgu – mówi w pewnym momencie prof. Karczewska. - Wtedy gruźlica była bardzo powszechna. U dzieci miała ta choroba dramatyczne przebiegi. Najbardziej przerażała mnie jednak odra…

Dr Krawecki przywołuje inną wstrząsającą historię: - Przypominam sobie taką dziewczynkę, która miała wkrótce iść do komunii. Cieszyła się, że mama kupiła jej piękną sukienkę. Niestety, w krótkim czasie doszło do porażenia podniebienia miękkiego, dziewczynka nie mogła mówić… Zmarła wkrótce - z powodu niewydolności krążenia. Mama przyniosła jej tę sukienkę już na ostatnia drogę.

To film, który powinien zobaczyć każdy rodzic, który ma jakiejkolwiek wątpliwości wobec sensowności szczepień. Film, w którym doświadczeni, mądrzy lekarze stawiają jasną diagnozę: szczepienia dziś to zbawienie, ich kwestionowanie to prosta droga do nawrotu wielu chorób.

Odra, ospa, polio...Co wiesz o chorobach zakaźnych? Ta wiedza jest ci niezbędna! [ROZWIĄŻ TEST]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: „Choroby zakaźne. Oni pamiętają”: Piękny i wstrząsający film śląskich lekarzy o czasach, kiedy nie było szczepionek - Dziennik Zachodni

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Karol
Nie mieści mi się w głowie jak w XXI wieku ktoś może umrzeć na błonicę. A jednak... Polecam sprawdzić www.zaszczepsiewiedza.pl i samemu dojść do wniosku jak ważne dla zdrowia naszego i przede wszystkim naszych dzieci są szczepienia!
G
Gość
Niemowlęta opuszczają porodówki bez "wszechobecnej gruźlicy na porodówkach - szczepiony personel, zdrowe matki",
ale za to z podstępnym BEZTEMPERATUROWYM wirusowym zapaleniem płuc.
Może zamiast straszyć szpitalnymi horrorami w nieco zmienionych formach obecnych i dziś,
cenna byłaby wypowiedź jaka jest skuteczność szczepionki przeciwgruźliczej serwowanej niemowlętom
po pojawieniu się w Azji szczepów prądka gruźlicy odpornego na wszelkie "szczepienia, lekarstwa i terapie"?
Ponawianie szczepień dowodzi ich czasowej skuteczności.
Czasokres poszczepiennej odporności jest osobniczo zróżnicowany.
Nie ma żadnej gwarancji, że choroba nie wystąpi pomiędzy kolejnymi "ratami" obowiązkowych szczepień.
Co stawia pod znakiem zapytania "szczytną ideę".
Wróć na i.pl Portal i.pl