Ci pracodawcy chcą zaszczepić swoich pracowników na COVID-19. Co ze szczepionkami?

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Pracodawcy są zainteresowani zaszczepieniem swoich pracowników na COVID-19. Czy osoby pracujące w handlu otrzymają dostęp do szczepionek? Które sieci handlowe podjęły już decyzję w kwestii szczepień?  Zapytaliśmy pracodawców o akcję szczepień dla pracowników.
Pracodawcy są zainteresowani zaszczepieniem swoich pracowników na COVID-19. Czy osoby pracujące w handlu otrzymają dostęp do szczepionek? Które sieci handlowe podjęły już decyzję w kwestii szczepień? Zapytaliśmy pracodawców o akcję szczepień dla pracowników. Hyttalo Souza/ Unsplash.com
Duże firmy będą mogły zaszczepić swoich pracowników na COVID-19. Zgodnie z deklaracją rządu pracodawcy mogą włączyć się do Narodowego Harmonogramu Szczepień, organizując punkty szczepień dla swoich pracowników. Zapytaliśmy największe sieci handlowe w Polsce, czy planują skorzystać z tej możliwości.

Dla wielu osób, które nie kwalifikują się do szczepienia, ponieważ są zbyt młode, nie mają chorób przewlekłych lub nie zadeklarowały chęci przyjęcia szczepionki w pierwszym kwartale 2021 r., nadzieję na zaszczepienie się w ciągu najbliższych miesięcy daje możliwość przyjęcia szczepionki w zakładzie pracy. Postanowiliśmy sprawdzić, czy duże sieci handlowe planują zorganizować punkty szczepień dla swoich pracowników. Pracodawcy, którzy to zrobią, mogą pozyskać szczepionki dla zatrudnionych przez siebie osób.

Zgodnie z Narodowym Harmonogramie Szczepień każda firma, która zbierze minimum 500 chętnych na zaszczepienie się wśród swoich pracowników, zorganizuje punkt szczepień i zapewni personel wykonujący szczepienia, może pozyskać szczepionki na COVID-19 dla zatrudnionych przez siebie osób. Aby zdobyć odpowiednie preparaty, pracodawca będzie musiał spełnić odpowiednie wymogi złożyć wniosek w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Szczepienie obywateli ma ułatwić zapanowanie nad pandemią COVID-19.

Niektórzy pracodawcy skierowali już do Ministerstwa Zdrowia prośby o przedstawienie szczegółowych wytycznych na temat szczepień. Mimo że to na nich spocznie odpowiedzialność za przygotowanie punktów szczepień, wiele firm zadeklarowało chęć dołączenia do programu. Sprawdziliśmy, jaki stosunek do szczepienia na COVID-19 mają najwięksi sprzedawcy detaliczni w Polsce.

Szczepienia pracowników Biedronki
Chęć ułatwienia pracownikom szczepień przeciw COVID-19 wyraziła sieć dyskontów spożywczych, Biedronka. Placówki należące do Jeronimo Martins często położone są w mniejszych miejscowościach, co stwarza konieczność dowiezienia chętnych do miejsca, gdzie odbywać się będą szczepienia.

- Pracownicy handlu spełniają określoną misję. Codziennie są narażeni na kontakt z wieloma osobami, więc – jako grupa zawodowa – powinni być szczepieni tak szybko, jak to możliwe. Sieć Biedronka umożliwi wszystkim swoim chętnym pracownikom łatwiejsze zaszczepienie się. Planujemy udostępnienie niezbędnej przestrzeni w naszych centrach dystrybucyjnych czy w biurach, aby przyspieszyć i usprawnić akcję szczepień w formie wyjazdowej, tak jak to się odbywa najczęściej w przypadku sezonowych szczepień przeciwko grypie. Pozostajemy też w bieżącym kontakcie z naszymi partnerami medycznymi. Jak tylko szczepionki będą dostępne oraz pojawi się możliwość prawna przeprowadzenia takiej akcji, niezwłocznie podejmiemy odpowiednie i konkretne decyzje oraz działania w tej sprawie – poinformowało nas Biuro Prasowe sieci Biedronka.

Szczepienia pracowników Lidla
Również Lidl wyraził gotowość do zaszczepienia swoich pracowników. Sieć wskazuje, że chodzi tutaj nie tylko o zdrowie jej pracowników, ale i klientów. Polski oddział Lidla zatrudnia blisko 24 tysiące osób, które pracują w ponad 700 sklepach, centrach dystrybucji, biurach ekspansji i centrali. Pracownicy dyskontu zostali wyposażeni w maski ochronne, a stanowiska kasowe w placówkach należących do sieci są odgrodzone od klientów szybą ochronną wykonaną z plexi. Ponadto wszystkie osoby pracujące w sklepach i biurach Lidla mają ciągły dostęp do środków dezynfekujących.

- Zdrowie i bezpieczeństwo pracowników oraz klientów Lidl Polska jest naszym najwyższym priorytetem. W tym momencie analizujemy wymogi prawne oraz nasze możliwości infrastrukturalne w zakresie przedstawionego przez rząd rozwiązania. Jeśli takie działanie będzie dla nas możliwe do zrealizowania, z radością przyłączymy się do programu szczepień i wesprzemy system opieki zdrowotnej w tym obszarze. Chcemy mieć pewność, że wszyscy pracownicy sklepów są w pełni zdrowia – zapewniła nas Aleksandra Robaszkiewicz, Head of Corporate Communications and CSR
w Lidl Polska.

Szczepienia pracowników Kauflanda
Na otrzymanie szczepionek mogą liczyć pracownicy Kauflanda, który zatrudnia w Polsce blisko 16 tysięcy pracowników. Sieć deklaruje umożliwienie otrzymania szczepionki wszystkim zatrudnionym u siebie osobom, niezależnie od lokalizacji.

- Jak tylko pojawi się taka możliwość, niezwłocznie podejmiemy działania mające na celu zaszczepienie przeciwko wirusowi SARS-COV-2 wszystkich chętnych pracowników. Obecnie czekamy na publikację rozporządzenia ws. szczepień w przedsiębiorstwach, prowadzimy też rozmowy z naszym partnerem medycznym, dotyczące m.in. organizacji punktów szczepień i prowadzenia samej akcji – zdradziła nam Maja Szewczyk, dyrektor Działu Komunikacji Korporacyjnej Kauflanda.

Szczepienia pracowników Żabki
Żabka edukuje swoich pracowników, współpracowników i franczyzobiorców na temat szczepień od początku istnienia Narodowego Programu Szczepień. Sieć informuje m.in., jak zapisać się na szczepienie oraz zachęca do rejestracji. Placówki Żabki dostosowano do rządowych wytycznych, a ponadto sieć stosuje się do zaleceń NFZ, WHO i przepisów specustawy. Jak tylko szczepionki zostaną udostępnione dla pracodawców, będą mogły z nich skorzystać osoby pracujące w sklepach Żabka.

- Temat szczepień pracowników naszej firmy jest przez nas analizowany od momentu pojawienia się pierwszych szczepionek na świecie. Sam proces mamy już zaprojektowany i jesteśmy gotowi rozpocząć go jeszcze w kwietniu br. Jesteśmy w stanie uruchomić nawet kilkanaście punktów szczepień. Zastanawiamy się też nad wdrożeniem mobilnego punktu. Czekamy na rozporządzenie określające formalne założenia takiej operacji. Niezwłocznie po jego publikacji będziemy podejmować konkretne działania w tej sprawie – zadeklarowało Biuro Prasowe Żabka Polska. - Chcielibyśmy, aby szczepienia dla wszystkich grup pracowników rozpoczęły się w tym samym czasie. Jeśli jednak, z uwagi na ograniczoną dostępność preparatu, nie będzie to możliwe, wskażemy grupy pracowników najbardziej narażonych na zakażenie. Zakładamy, że prac

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ci pracodawcy chcą zaszczepić swoich pracowników na COVID-19. Co ze szczepionkami? - Strefa Biznesu

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
12 kwietnia, 21:58, edi:

Niech sobie szczepią. Ja i moja rodzina nie szczepimy się tymi wynalazkami:)

15 kwietnia, 17:43, Gość:

No i kij ci w ryj , edi . Kogo to obchodzi , jak i kiedy wykitujesz forumowy celebryto .

"...3 Głupiec, jak każda ofiara prawa Dunniga - Krugera, ma wysoki poziom pewności siebie odwrotnie proporcjonalny do jego poziomu wiedzy. Pokazuje ono, że pewność siebie ignoranta jest większa niż u eksperta, który mając wiedzę jest świadomy swoich braków i przez to bardziej pokorny. To podwójne związanie tworzy złą dynamikę - głupiec nie wie, że jest głupcem, co uniemożliwia mu naukę i wyjście z głupoty. Tym samym jest głęboko przekonany, że to inni są głupi i nazywa bazujących na faktach ludzi foliarzami, a prawdziwe informacje teoriami konspiracyjnymi - tymczasem to on sam nie jest w stanie dojrzeć swych braków.

4 Głupiec korzysta dużo z mediów bez świadomości, że jest w nich karmiony określonym i strategicznie zaplanowanym przekazem. Sądzi, że poznaje w nich "prawdę" i nie uwzględnia interesów właścicieli ani reklamodawców używających ich jako narzędzia do tworzenia rzeczywistości określoną narracją. Nie wie, jakie grupy interesów kształtują mu światopogląd i jak ten przekaz wpływa na jego zachowania i podejmowane decyzje. Jest bezwiednym konsumentem treści i narzędziem w rękach tych, którzy go prowadzą.

5 Głupiec nie ma elastyczności poznawczej i nie potrafi zmienić perspektywy. Nie patrzy więc na pandemię wielowymiarowo, przez pryzmat paradygmatu kulturowego, biznesowego, pedagogicznego, technologicznego, politycznego i tym samym nie może zrozumieć tego złożonego zjawiska. Nie wie, że lockdown prowadzi m.in. do samotności, ta do depresji, a ta zabija, bo nie wychodzi w swych wnioskach poza słowo: wirus. Głupiec nie widzi, że systematycznie, pod osłoną tematów zastępczych albo w formie demagogii, traci swoje prawa i boi się tego, czym go straszą, nie zauważając dyktatorskich działań.

6 Głupiec nie myśli długoterminowo i nie umie łączyć informacji w spójną całość. Naiwnie myśli, że "to się zaraz skończy", bo nie widzi celów grup mających władzę, jak np. wrogie przejęcia bankrutujących hoteli czy restauracji. Trzyma się tej fiksacji, choć musiał przecież słyszeć o kolejnych pandemiach, o wariantach z nowych krajów, musiał widzieć rządowy podział kraju na strefy zakażeń, który przezeń nie był postrzegany. Niestety głupiec nie rozumie, że to się nie skończy też dopóki on jest głupcem, bo to jego pasywność, lęki, zamiatanie pod dywan, ignorancja i arogancja powodują grzech zaniechania i utrudniają hamowanie tych, z których niektórzy powinni być sądzeni za zdradę stanu albo zamknięci w szpitalu z kratami jako narcystyczni psychopaci ze zdiagnozowaną megalomanią.

Uważajcie na pandemicznych głupców. Edukujcie, uświadamiajcie, pomagajcie im wyjść z ich ograniczeń i pokazujcie im prawdę. I absolutnie nie obawiajcie się reakcji - prawda nie musi bać się kłamstwa, wiedza - głupoty, a normalność - patologii

Powodzenia nam wszystkim."

Mateusz Grzesiak – polski konsultant, terapeuta, wykładowca akademicki, doktor nauk ekonomicznych i społecznych.

G
Gość
12 kwietnia, 21:58, edi:

Niech sobie szczepią. Ja i moja rodzina nie szczepimy się tymi wynalazkami:)

15 kwietnia, 17:43, Gość:

No i kij ci w ryj , edi . Kogo to obchodzi , jak i kiedy wykitujesz forumowy celebryto .



"Świat jest inny odc. 144 - Nad przepaścią

...Uczcij partię czynem umierając przed terminem..."

https://www.youtube.com/watch?v=F4y8sLUNBHA

G
Gość
13 kwietnia, 12:52, Eksperyment Med.:

a gdzie dobrowolność? Przeprowadzanie Eksperymentów Medycznych na Ludziach, bez informowania ich o tym fakcie - jest karnie zakazane w Polsce !

"...Podobne stanowisko w tej sprawie ma uniwersalny dokument prawny art. 6 oświadczenia UNESCO z 2005 r. w sprawie bioetyki i praw człowieka.

Jest tam napisane:

"Wszelkie zapobiegawcze, diagnostyczne i terapeutyczne interwencje medyczne powinny być przeprowadzane wyłącznie za uprzednią, bezpłatną i świadomą zgodą zainteresowanej osoby na podstawie odpowiednich informacji. Zgoda musi zostać wyrażona, ale może zostać też cofnięta przez osobę zainteresowaną w dowolnym momencie i z dowolnego powodu.

W żadnym wypadku układ zbiorowy wspólnoty lub zgoda lidera społeczności lub innego organu nie może zastępować świadomej zgody pojedynczych osób fizycznych."

Tak więc wszelkie zarządzenia rządu, ministrów czy jakiegokolwiek innego „przywódcy” w sprawie obowiązkowych szczepień naruszają art. 6 oświadczenia UNESCO w sprawie praw człowieka i bioetyki..."

https://www.odkrywamyzakryte.com/kodeks-norymberski-przeciwko-przymusowi-szczepien/

G
Gość
13 kwietnia, 12:52, Eksperyment Med.:

a gdzie dobrowolność? Przeprowadzanie Eksperymentów Medycznych na Ludziach, bez informowania ich o tym fakcie - jest karnie zakazane w Polsce !

"...Nie powinny być z całą pewnością stosowane przymusowo, a ich nieprzyjęcie nie powinno w żadnej formie prowadzić do dyskryminacji osób odmawiających szczepienia, o czym przypomina zresztą ostatnia rezolucja Rady Europy nr 2361 w punktach 7.3.1 i 7.3.2”..."

https://prawy.pl/113488-szczepionki-stosowane-w-polsce-sa-nieprzebadane-szokujace-wnioski-z-raportu-warsaw-enterprise-institute/

E
Eksperyment Med.

a gdzie dobrowolność? Przeprowadzanie Eksperymentów Medycznych na Ludziach, bez informowania ich o tym fakcie - jest karnie zakazane w Polsce !

e
edi

Niech sobie szczepią. Ja i moja rodzina nie szczepimy się tymi wynalazkami:)

Wróć na i.pl Portal i.pl