CIA i Ukraina. 10 lat tajnej współpracy wywiadowczej przeciwko Rosji

OPRAC.:
Andrzej Grochal
Andrzej Grochal
Współpraca SBU i CIA trwa już 10 lat. Zdjęcie ilustracyjne
Współpraca SBU i CIA trwa już 10 lat. Zdjęcie ilustracyjne Fot. Facebook/Служба безпеки України
W ciągu ostatnich 10 lat, Stany Zjednoczone i Ukraina rozwijały sekretne partnerstwo wywiadowcze, które obecnie jest niezbędne dla obu krajów w celu przeciwdziałania rosyjskiej agresji. Współpraca ta, zapoczątkowana w 2014 roku, pozwoliła Ukrainie na rozwinięcie nowych zdolności wywiadowczych i dostarczyła Waszyngtonowi cennych informacji na temat działań Moskwy.

Tajne bazy

Nieopodal linii frontu, w lesie, ukryta pod ziemią, znajduje się jedna z baz szpiegowskich, powstałych przy wsparciu CIA. Pracujący w niej ukraińscy żołnierze śledzą ruchy rosyjskich satelitów i podsłuchują rozmowy między dowódcami wroga.

„Podziemny bunkier, zbudowany na miejscu zniszczonego punktu dowodzenia w miesiącach po rosyjskiej inwazji, to tajny ośrodek i system nerwowy armii ukraińskiej” – pisze „New York Times”. Baza została niemal w całości sfinansowana i częściowo wyposażona przez CIA.

Stanowisko nasłuchowe to jedna z 12 baz, które powstały przy wsparciu CIA w ciągu minionych ośmiu lat w pobliżu granicy z Rosją. Dzięki nim ukraiński wywiad wojskowy może pozyskiwać unikalne dane, których potrzebuje Kijów i które są cenne dla Waszyngtonu.

Początki współpracy wywiadowczej

Według NYT, współpraca wywiadowcza rozpoczęła się po ukraińskim Euromajdanie w 2014 roku i rozwijała się pod rządami trzech amerykańskich prezydentów. W dużej mierze była to zasługa zaangażowania osób, które często podejmowały śmiałe ryzyko.

„Przekształciła Ukrainę, której wywiad był często postrzegany jako zinfiltrowany przez Rosję, w jednego z najważniejszych partnerów wywiadowczych Waszyngtonu przeciwko Kremlowi” – pisze NYT.

Kluczowe postacie w ukraińskim wywiadzie

Wśród głównych postaci po stronie ukraińskiego wywiadu, które przekonały Amerykanów do większego zaufania ukraińskim partnerom, wymienia się generała Wałerija Kondratiuka, byłego szefa wywiadu wojskowego, oraz Wałentyna Naływajczenkę, byłego szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

Po aneksji Krymu przez Rosję, do Ukrainy przybył ówczesny szef CIA John O. Brennan. Powiedział Naływajczence, że CIA jest zainteresowana współpracą, ale na swoich warunkach i w swoim tempie. Ukraińcy mieli też dostarczyć dowodów, że mogą zdobywać wartościowe dla USA dane wywiadowcze.

Współpraca wywiadowcza w praktyce

Ukraińcy dostarczyli cenne informacje wywiadowcze, które pomogły Waszyngtonowi w walce przeciwko Moskwie. W 2014 roku ukraiński wywiad przekazał Amerykanom przechwycone nagrania, potwierdzające udział Rosji w zestrzeleniu pasażerskiego samolotu MH17.

„Dzisiaj te powiązania wywiadowcze są ważniejsze niż kiedykolwiek, bo Rosja jest w ofensywie, a Ukraina w większym stopniu zależy od operacji sabotażu i ataków pociskami na dużą odległość, do których potrzebni są szpiedzy daleko na zapleczu wroga” – pisze NYT.

Zagrożenia dla współpracy wywiadowczej

Jednak współpraca ta jest obecnie zagrożona. NYT alarmuje, że jeśli Republikanie w Kongresie przerwą finansowanie dla Kijowa, CIA może zostać zmuszona do ograniczenia swoich działań na Ukrainie.

„Czy CIA nas zostawi?” – to pytanie, które zadają oficerowie ukraińskiego wywiadu swoim amerykańskim odpowiednikom. „To się stało w Afganistanie i teraz stanie się na Ukrainie” – powiedział wysoki rangą ukraiński oficer.

Co dalej?

W ciągu ostatnich 10 lat Ukraina i Stany Zjednoczone stworzyły silne partnerstwo wywiadowcze, które jest niezbędne dla przeciwdziałania rosyjskiej agresji. Jednak przyszłość tej współpracy jest niepewna, a jej potencjalne zakończenie może mieć poważne konsekwencje dla obu krajów.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl