Autorzy dokumentu podkreślają, że państwu brakowało wystarczającej infrastruktury kryzysowej, a także jednoznacznego i jasnego procesu podejmowania decyzji i dobrej długoterminowej komunikacji ze społeczeństwem.
Raport OVV wskazuje na „cichą katastrofę” w domach opieki. „Priorytetem rządu było odciążenie szpitali, a sygnały o alarmującej sytuacji domów opieki dotarły zbyt późno” – twierdzi szef instytucji Jeroen Dijsselbloem.
Rada krytykuje strukturę podejmowania decyzji i ich komunikowania. „Nie zawsze było jasne, kto jest upoważniony do podjęcia określonej decyzji, a liczne komisje i konsultacje stworzyły rozproszoną strukturę podejmowania decyzji” – czytamy w raporcie.
Z oceną OVV nie zgadza się były minister zdrowia Hugo de Jonge (2017-styczeń 2022). Powiedział on w środę dziennikarzom, że działania rządu były podejmowane w oparciu o stan wiedzy z początku pandemii.
„Minister De Jonge i jego urzędnicy ciężko pracowali, ale nie oznacza to, że nie powinni krytycznie spojrzeć wstecz i wyciągnąć wniosków” – twierdzi Dijsselbloem.
Publikacja raportu OVV nastąpiła dzień po tym, jak rząd zapowiedział zniesienie niemal wszystkich epidemicznych obostrzeń. Od piątku zostaną ponownie otwarte dyskoteki i kluby nocne, a godziny działania restauracji będą wydłużone.
Od 25 lutego całkowicie przestanie obowiązywać przepustka sanitarna. Nadal będzie ją można jednak uzyskać, by móc swobodnie posługiwać się nią poza granicami kraju.
Kampania społeczna PAP
