Dopiero po rozstrzygnięciu przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej sporu w sprawie funkcjonowania kopalni w Turowie lub po wycofaniu tej skargi przez Czechów, polski rząd zamierza podjąć jakiekolwiek działania w odpowiedzi na postanowienie TSUE o nałożeniu na Polskę kary za niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego (500 tys. euro dziennie). Tak wynika z uchwały rządu, która nam przesłano.
Centrum Informacyjne Rządu w odpowiedzi na nasze pytania, zdementowało doniesienia onet.pl, który poinformował, że rząd pracuje nad projektem uchwały, w której zgadza się na zapłatę nałożonej przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej kary w sprawie kopalni Turów. Wartość kary przekroczyła 200 milionów złotych i każdego dnia rośnie. Projekt uchwały Rady Ministrów – jak poinformował portal - niespodziewanie miał trafić do konsultacji międzyresortowych przed wtorkowym posiedzeniem Rady Ministrów.
Podczas wtorkowej (28 grudnia) konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki powiedział, że wciąż istnieje szansa na polubowne zakończenie polsko-czeskiego sporu wokół kopalni w Turowie i liczy na przyśpieszenie negocjacji w tej sprawie. Morawiecki powtórzył, że Polska nie wstrzyma wydobycia węgla z tamtejszej kopalni, a decyzja w sprawie ewentualnej zapłaty nałożonej na Polskę kary za niewstrzymanie wydobycia do czasu rozstrzygnięcia spray przez Trybunał Sprawiedliwości zostanie podjęta terminie późniejszym przez Radę Ministrów.
Oto tekst uchwały przyjętej przez rząd:
Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§ 1. Zawieszenie działalności przez kopalnię i elektrownię w Turowie spowodowałoby zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Rzeczypospolitej Polskiej oraz nieodwracalne skutki społeczne i gospodarcze. W związku z tym Rada Ministrów podtrzymuje dotychczasowe stanowisko Rzeczypospolitej Polskiej wyrażone w postępowaniu wszczętym przez Republikę Czeską skargą o stwierdzenie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego wniesioną do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w dniu 26 lutego 2021 r.
§ 2. Po rozstrzygnięciu przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej sporu będącego przedmiotem skargi o stwierdzenie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego wniesionej do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej przez Republikę Czeską w dniu 26 lutego 2021 r. lub po wycofaniu tej skargi przez Republikę Czeską, Rada Ministrów podejmie stosowne działania w odpowiedzi na postanowienie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 20 września 2021 r. w sprawie C-121/21.
Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w tej sprawie spodziewany jest w maju 2022 roku.
Skarga na Turów
Przypomnijmy, postanowieniem z 21 maja TSUE zobowiązał Polskę do natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, jako środka tymczasowego do czasu rozstrzygnięcia skargi, złożonej przez Czechy w tej sprawie, a dotyczącej uwarunkowań środowiskowych funkcjonowania kopalni. Wtedy tez podjęto negocjacje z Czechami i
uzgodniono porozumienie ramowe, które zobowiązało Polskę do inwestycji ograniczających negatywne skutki wydobycia dla środowiska, a Czechy - do wycofania sprawy kopalni z TSUE. Planowane inwestycje o wartości 40-45 mln euro miałyby być współfinansowane z budżetu państwa, jak i samorządów i PGE.
Mimo trwających negocjacji, w czerwcu Praga złożyła do TSUE wniosek o zasądzeniu zapłaty przez Polskę 5 mln euro kary dziennie za niewykonanie obowiązku natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Polska zawnioskowała o uchylenie tego postanowienia. We wrześniu TSUE nałożył na Polskę 500 tys. euro kary dziennie za niezaprzestanie wydobycia. Obecnie wartość naliczonej kary przekroczyła 200 mln złotych.
- Przedświąteczny szał zakupów we Wrocławiu sprzed lat. Polowanie na "cymesiki"
- Sprząta miejsca zbrodni. Ma ciężką pracę ale i wielkie serce [ZDJĘCIA 18 +]
- Koronawirus na Dolnym Śląsku. Oto miejscowości, gdzie jest najgorzej [PEŁNA LISTA]
- Co robić między świętami a Nowym Rokiem we Wrocławiu? Które atrakcje są otwarte?
- Mroźny drugi dzień świąt i Wrocław skąpany w słońcu! Byliście na spacerze? [ZDJĘCIA]
- W centrum Wrocławia trwają duże remonty. Kiedy MPK zakończy prace?
- Przedświąteczny szał zakupów we Wrocławiu sprzed lat. Polowanie na "cymesiki"
- Sprząta miejsca zbrodni. Ma ciężką pracę ale i wielkie serce [ZDJĘCIA 18 +]
- Koronawirus na Dolnym Śląsku. Oto miejscowości, gdzie jest najgorzej [PEŁNA LISTA]
- Co robić między świętami a Nowym Rokiem we Wrocławiu? Które atrakcje są otwarte?
- Mroźny drugi dzień świąt i Wrocław skąpany w słońcu! Byliście na spacerze? [ZDJĘCIA]
- W centrum Wrocławia trwają duże remonty. Kiedy MPK zakończy prace?
Kopalnia w Turowie zapewnia do 7 proc. zapotrzebowania na energię w Polsce. W kopalni i w elektrowni pracuje w sumie ponad 3600 osób, a ponad 11 tysięcy zatrudnionych jest w firmach ściśle współpracujących z kompleksem energetycznym.
