Co dla Polaków oznacza zakaz rejestracji samochodów spalinowych? Wiceminister Jacek Ozdoba wyjaśnia

Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Rada Unii Europejskiej przyjęła przepisy, które oznaczają zakaz rejestracji nowych samochodów z silnikiem spalinowym od 2035 roku. Polska jako jedyna opowiedziała się przeciwko tym rozwiązaniom.
Rada Unii Europejskiej przyjęła przepisy, które oznaczają zakaz rejestracji nowych samochodów z silnikiem spalinowym od 2035 roku. Polska jako jedyna opowiedziała się przeciwko tym rozwiązaniom. Fot. Bruno Fidrych
Rada Unii Europejskiej przyjęła przepisy, które oznaczają zakaz rejestracji nowych samochodów z silnikiem spalinowym od 2035 roku. Polska jako jedyna opowiedziała się przeciwko tym rozwiązaniom. Co te przepisy oznaczają dla przeciętnego Polaka? W rozmowie z portalem i.pl wyjaśnił to Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska.

Zakaz rejestracji aut spalinowych od 2035 roku

Rada Unii Europejskiej przyjęła we wtorek rozporządzenie określające bardziej rygorystyczne normy emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych i dostawczych. Regulacja zakłada 100 proc. redukcji emisji dwutlenku węgla w przypadku nowych pojazdów po 2035 roku. Przepisy te oznaczają zakaz rejestracji nowych samochodów z silnikiem spalinowym od 2035 roku. Polska jako jedyna opowiedziała się przeciwko tym przepisom. Od głosu w tej sprawie wstrzymały się: Bułgaria, Rumunia i Włochy.

Co to oznacza dla przeciętnego Polaka?

Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska pytany przez portal i.pl co to oznacza dla przeciętnego Polaka, odpowiedział, że oznacza to drożyznę i przede wszystkim problemy komunikacyjne mieszkańców Polski.

– Po pierwsze – samochody elektryczne są droższe niż samochody spalinowe. Po drugie – ubezpieczenie takiego samochodu jest droższe niż z tradycyjnym silnikiem. Po trzecie – jest to odbieranie wolności w kontekście wyboru. Po czwarte – to znaczne obciążenie dla sieci, dla polskiego miksu energetycznego. Po piąte – problem z infrastrukturą, w znaczeniu kosztów ładowania. Po szóste – problemy związane z infrastrukturą, która dotyczy tak naprawdę w przyszłości zapaści samochodów spalinowych. Specjalistyczne pojazdy - takie, jak ma np. straż pożarna - trudno, żeby były to samochody elektryczne. Kolejny aspekt, który jest bardzo ważny – ostatnie wydarzenie pokazało, że w razie pożaru, zgaszenie takiego pojazdu nie jest wcale proste i dotyczy zdecydowanie ryzyka związanego z ewentualnymi sytuacjami kryzysowymi – wyliczył.

Dla którego kraju takie rozwiązanie jest szczególnie korzystne?

Wiceminister klimatu i środowiska pytany o to, dla którego kraju takie rozwiązanie jest szczególnie korzystne, powiedział, że w tej sprawie widać wyraźnie, że Unia Europejska jest pod butem Republiki Federalnej Niemiec, która w większości tych spraw potrafi wywrzeć taki wpływ, że ich gospodarka oczywiście na wszystkim wygrywa. – To świadczy o tym, że mamy do czynienia z nie Unią Europejską taką, która była zakładana, która dotyczyła partnerstwa krajów i wspólnych celów, tylko mamy Unię Europejską, która jest całkowicie pod dyktando Berlina – dodał.

Polska skazana na zakaz rejestracji aut spalinowych od 2035 roku?

Dopytywany, czy my jako Polska mamy jeszcze jakieś szanse, żeby uniknąć tego rozwiązania, czy już jesteśmy skazani na zakaz rejestracji aut spalinowych od 2035 roku, Jacek Ozdoba wyjaśnił, że będzie to trudne do wdrożenia. – Będziemy świadkami gigantycznych kosztów dla Polaków, bo za kilka lat już nie będzie można kupić samochodu spalinowego, co oznacza, że koszt posiadania samochodu będzie znaczny, będzie dobrem luksusowym – mówił.

– Miejmy nadzieję, że przyszłe wybory dotyczące zmian w Parlamencie Europejskim spowodują, że stolik zostanie przewrócony i odejdziemy od szaleńczej, ideologicznej polityki – podsumował Jacek Ozdoba.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl