Co pokaże Zegar Zagłady? Czy ludzkości grozi unicestwienie?

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
Tak ustawiono wskazówki Zegara Zagłady w ubiegłym roku. Do północy brakowało tylko 90 sekund.
Tak ustawiono wskazówki Zegara Zagłady w ubiegłym roku. Do północy brakowało tylko 90 sekund. Fot: Patrick Semansky/Associated Press/East News
Czy wskazówki Zegara Zagłady ruszą do przodu? Oznaczałoby to zbliżenie się świata do linii, za którą jest samounicestwienie. Obecna sytuacja na świecie jest coraz groźniejsza.

Dowiemy się tego dziś, gdy symboliczny Zegar Zagłady zbliży się do północy. Odzwierciedla on globalne katastrofy spowodowane przez człowieka.

90 sekund do tragedii

Od zeszłego roku Zegar Zagłady ustawiony jest na 90 sekund do północy.

Przewiduje się, że jego wskazówki znów ruszą do przodu. Trwa bowiem wojna między Izraelem a Hamasem, konflikt na Ukrainie nie chyli się ku końcowi, a katastrofy klimatyczne nadal sieją spustoszenie.

Aktualizowany co roku zegar pokazuje, jak bardzo, w ocenie ekspertów, świat zbliża się do globalnej katastrofy spowodowanej przez człowieka.

Jeśli wskazówki zegara przesuną się do przodu i zbliżą się do północy (w porównaniu z tym, gdzie był ustawiony w poprzednim roku), będzie to oznaczać, że zagłada jest coraz bliżej.

A może zegar się cofnie?

Jeśli zaś się cofnie i będzie dalej od północy, będzie to oznaczać, że w ostatnich 12 miesiącach ludzkość zmniejszyła ryzyko globalnego dramatu.

W niektórych latach wskazówki zegara w ogóle się nie poruszały – tak było np. w 2021 i 2022 roku.

Zegar wyznacza Biuletyn Naukowców Atomowych, organizacja non-profit z siedzibą w Chicago.
Jego model można oglądać w biurze Bulletin w Keller Center, siedzibie Wydziału Polityki Publicznej Harris School of Public Policy na Uniwersytecie Chicago.

Co roku w styczniu Biuletyn Naukowców Atomowych ujawnia aktualizację Zegara Zagłady – nawet jeśli wskazówki się nie poruszyły.

Narodziny Zegara Zagłady

Historia tego zegara sięga 1947 r., kiedy amerykańskiego artystę Martyla Langsdorfa poproszono o zaprojektowanie nowej okładki czasopisma Bulletin of the Atomic Scientific.

Według Eugene'a Rabinowitcha, pierwszego redaktora czasopisma, za pomocą uderzającego wizerunku na okładce organizacja chciała „przestraszyć ludzi” i zmobilizować ich do myślenia.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

rs

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl