Czym jest "zegar zagłady"?
"Zegar zagłady" został stworzony przez naukowców Bulletin of the Atomic Scientists. To serwis założony przez Alberta Einsteina, J. Roberta Oppenheimera i naukowców z University of Chicago, którzy współpracowali przy zaprojektowaniu pierwszej broni atomowej w ramach Projektu Manhattan.
Wskazówki "zegara zagłady" są ustawiane co roku przez Radę ds. Nauki i Bezpieczeństwa Bulletin w porozumieniu z Radą, w której skład wchodzi dziewięciu laureatów Nagrody Nobla. Stał się ogólnoświatowym symbolem globalnego zagrożenia, wywołanego przez technologie stworzone przez człowieka.
Rada ds. Nauki i Bezpieczeństwa podkreśla, że trendy, które utrzymywały się przez 2024 rok, trwają. Mimo ewidentnych zagrożeń poszczególne społeczeństwa i ich przywódcy nie zrobili tego, co konieczne, by zmienić kurs. - W związku z tym przesuwamy teraz "zegar Zagłady" z 90 sekund na 89 sekund do północy - najbliżej katastrofy, jak kiedykolwiek znajdowały się jego wskazówki - pisze Bulletin w oświadczeniu.
Dlaczego od zagłady dzieli nas 89 sekund?
- Czynniki kształtujące tegoroczną decyzję: ryzyko nuklearne, zmiany klimatu, możliwe niewłaściwe wykorzystanie postępów w naukach biologicznych i szereg innych pojawiających się technologii, jak sztuczna inteligencja, nie były nowością w 2024 roku - zauważył Daniel Holz, przewodniczący Rady Nauki i Bezpieczeństwa Bulletin of the Atomic Scientists, cytowany przez agencję Reutera.
- Obserwowaliśmy jednak niewystarczające postępy w radzeniu sobie z kluczowymi wyzwaniami, co w wielu przypadkach prowadzi do coraz bardziej negatywnych i niepokojących skutków - dodał.
W 1947 roku wskazywał, że do północy brakuje 7 minut, a w 1991 roku, po zakończeniu zimnej wojny, pokazał 17 minut do zagłady. Jak podkreślają naukowcy, zegar nie mierzy zagrożeń, ale ma na celu zachęcenie do dyskusji na ich temat.
Źródło: RMF FM, TVN24
