To demon, który może wybuchnąć w każdej chwili. Tak o wulkanie Mount Rainier mówią naukowcy

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
O wulkanie Mount Rainier nawet naukowcy mówią, że jest przerażający i nieobliczalny. Wiedzą, że może on niebawem wybuchnąć, a wtedy okolica przestanie istnieć w dotychczasowej formie.

Pokryty śniegiem szczyt Mount Rainier, który wznosi się na wysokość 4,3 km w stanie Waszyngton, nie spowodował znaczącej erupcji w ciągu ostatnich 1000 lat. Jednak bardziej niż bulgoczące pola lawy na Hawajach, czy superwulkan w Yellowstone, wielu wulkanologów niepokoi Mount Rainier.

Wulkan nie pozwala mieszkańcom spać po nocach

„Mount Rainier nie daje mi spać w nocy, bo stanowi ogromne zagrożenie dla okolicznych społeczności. Tacoma i południowe Seattle zbudowane są na lawach błotnych o grubości 30,5 metra powstałych w wyniku erupcji Mount Rainier” – mówiła Jess Phoenix, wulkanolog.

Niszczycielski potencjał śpiącego olbrzyma nie leży w ognistych strumieniach lawy. Katastroficznym zagrożeniem są zawiesiny wodne i wulkanity, pochodzące z lodu i śniegu szybko stopionego w wyniku erupcji, która zalałaby okolice.

„To, co sprawia, że ​​Mount Rainier jest tak niepokojący, to fakt, że jest bardzo wysoki, pokryty lodem i śniegiem. Jeśli więc nastąpi erupcja, gorąca substancja stopi zimną substancję, w wyniku czego w dół zacznie płynąć dużo wody” – dodał Seth Moran, sejsmolog w USGS Cascades Volcano Observatory w Vancouver w stanie Waszyngton.

Zagrożonych są setki tysięcy ludzi

„Dziesiątki, jeśli nie setki tysięcy ludzi, mieszkają na obszarach, na które może ta fala runąć" - zaznaczył naukowiec.

Najbardziej śmiercionośne zjawisko tego typu miało miejsce w 1985 r., gdy wybuchł wulkan Nevado del Ruiz w Kolumbii. Kilka godzin później rzeka błota, skał, lawy i lodowatej wody przetoczyła się przez Armero, zabijając 23 000 ludzi w ciągu kilku minut.

Bradley Pitcher, wulkanolog i wykładowca nauk o Ziemi i środowisku na Uniwersytecie Columbia powiedział, że na górze Rainier znajduje się osiem razy więcej lodowców i śniegu niż w Nevado del Ruiz w momencie erupcji. „Istnieje potencjał wystąpienia bardziej katastrofalnej powodzi błotnej”.

W ocenie zagrożenia przeprowadzonej przez US Geological Survey z 2018 r., hawajski Kīlauea uznano za najbardziej niebezpieczny wulkan w USA – nie jest to zaskoczeniem, biorąc pod uwagę liczbę ludzi mieszkających w jego pobliżu i częstotliwość jego erupcji. Góra St. Helens, która wybuchła w maju 1980 r., zajęła drugie miejsce pod względem zagrożenia, tuż przed uplasowaną na trzecim miejscu górą Rainier.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl