Spis treści
Zegar Zagłady 90 sekund od północy
Eksperci z Biuletynu Naukowców Atomowych co roku wskazują tzw. Zegar Zagłady, który pokazuje i przewiduje prawdopodobieństwo globalnej katastrofy. Na początku 2024 roku, po roku skupionym wokół trwającej wojny na Ukrainie oraz konfliktu, jaki wybuchł na Bliskim Wschodzie, zegar wskazuje 90 sekund do północy, co miałoby oznaczać, że jesteśmy o krok od tragedii.
Naukowcy twierdzą, że istnieje "ciągle bezprecedensowy poziom ryzyka" wynikający z zagrożeń, w tym wojny, kryzysu klimatycznego i "dramatycznego postępu" sztucznej inteligencji.
Co istotne, na 90 sekund do północy zegar również ustawiony był w 2023 roku i wówczas był najbliżej globalnego załamania w historii. Chociaż w tym roku zegar nie zbliżył się do północy nawet o sekundę, naukowcy ostrzegają, że nie oznacza to stabilności.
Rachel Bronson, prezes Biuletynu, powiedziała: "Nie dajcie się zwieść: przesunięcie zegara na 90 sekund na północ nie oznacza, że świat jest stabilny. Wręcz przeciwnie".
Wskazała, że "rządy i społeczności na całym świecie muszą pilnie podjąć działania" oraz przypomniała, iż "zmiana w 2023 r. o 10 sekund wynikała z narastającego zagrożenia wojną na Ukrainie".
Spadek o 10 sekund
Wcześniej, aż od 2020 roku Zegar Zagłady regularnie wskazywał 100 sekund do symbolicznej północy i końca świata. Kluczowym aspektem niewątpliwie jest kwestia wojny na Ukrainie, co Biuletyn podkreśla na każdym kroku.
"Słabo zawoalowana groźba użycia broni nuklearnej przez Rosję wskazuje na straszne ryzyko eskalacji konfliktu" - zaznaczono.
Dodatkowo zwrócono uwagę na rozwój nuklearny Chin, Korei Północnej, Iranu i Indii.
Nie bez znacznie były jednak też takie kwestie jak zmiany technologiczne czy pandemia koronawirusa Covid-19.
Jak powstał Zegar Zagłady?
Zegar Zagłady został stworzony w 1947 roku przez ekspertów z Biuletynu Naukowców Atomowych, którzy pracowali nad Projektem Manhattan mającym na celu zaprojektowanie i zbudowanie pierwszej bomby atomowej.
Ustawili zegar, aby w prosty sposób pokazać zagrożenie dla Ziemi i ludzkości, jakie stwarza nuklearny rozwój.
Biuletyn jest niezależną organizacją non-profit prowadzoną przez kilku najwybitniejszych naukowców na świecie.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
źródło: Sky News
ag