W styczniu sprawą ewentualnego uchylenia immunitetu Nitrasowi zajmowała się komisja regulaminowa Sejmu. Wniosek Prokuratury Okręgowej w Warszawie poparła większość jej członków, więc uzyskał on pozytywną opinię.
W środę w tej sprawie miało miejsce głosowanie w Sejmie. Oto wyniki:
- "Za" było 227 posłów
- "Przeciwko" było 215 posłów
- Wstrzymało się 7 posłów
Większość bezwzględna konieczna do uchylenia immunitetu wynosiła 231.
Immunitet Sławomira Nitrasa. O co chodzi?
Śledczy chcą postawić politykowi zarzut naruszenia nietykalności cielesnej innego parlamentarzysty, Wiesława Krajewskiego. Nagranie ze zdarzenia trafiło do mediów społecznościowych. Widać na nim, jak Nitras odpycha z dużą siłą posła, który niemal się przewraca.
Krajewski nie szczędził ostrych słów politykowi KO, określając go między innymi „bandziorem” i „awanturnikiem”.
– Różnie się mogło wydarzyć, mogło dojść do upadku. Na sali są drewniane siedzenia, ławki. Naraził mnie na utratę zdrowia i życia – mówił poseł PiS.
Poseł Sławomir Nitras: Nic wielkiego się nie stało
Nitras odpiera te zarzuty, twierdząc, że nie ma sobie nic do zarzucenia. Jak mówił, przeprosił Krajewskiego i zapytał, czy nic mu nie jest.
– Natomiast widziałem, że nic wielkiego się nie stało. W tramwaju się takie rzeczy dzieją – przekonywał.
Nie tylko Nitras. Scheuring-Wielgus i Filiks też mogły stracić immunitet
Sejm rozpatrywał w środę także wniosek oskarżyciela prywatnego Łukasza Konrada Piebiaka o wyrażenie zgody przez Sejm na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej poseł Joanny Scheuring-Wielgus. W tym przypadku decyzja posłów także była odmowna.
Za uchyleniem immunitetu posłance Lewicy opowiedziało się 227 posłów, przeciwko było 218, a wstrzymało się 4 posłów. Ustawowa większość bezwzględna konieczna do uchylenia immunitetu wynosiła 231.
Immunitet zachowała także Magdalena Filiks z Koalicji Obywatelskiej. W jej przypadku o wyrażenie zgody przez Sejm na pociągnięcie jej do odpowiedzialności karnej za wykroczenie wnioskował Komendant Główny Policji. Za przychyleniem się do wniosku głosowało 227 parlamentarzystów, przeciwko było 218, a 3 wstrzymało się do głosu. Tu również nie osiągnięto większości bezwzględnej.
Źródła: i.pl, Wprost

lena