Co z wodą w Odrze? Czesi opublikowali własne badania

Hubert Rabiega
Opracowanie:
Dyrektor laboratorium GIOŚ podkreśliła, że czeskie wyniki są podobne do polskich
Dyrektor laboratorium GIOŚ podkreśliła, że czeskie wyniki są podobne do polskich Fot. Gazeta Wrocławska/Piotr Krzyżanowski/Polska Pres Grupa
Podczas wtorkowego briefingu prasowego Mirosława Zbroś, dyrektor Centralnego Laboratorium Badawczego, przekazała, że wyniki badań próbek wody pobranej w Odrze, które wykonano w Czechach, są zbieżne z wynikami, które uzyskały polskie laboratoria.

We wtorek w siedzibie GIOŚ prezentowano wyniki badań Odry wykonanych w Czechach.

– W ramach działań prowadzonych w związku z zanieczyszczeniem rzeki Odry braliśmy udział w badaniach porównawczych z trzema laboratoriami: laboratorium w Czechach, laboratorium w Anglii i laboratorium w Holandii – powiedziała dyrektor Mirosława Zbroś. Jak tłumaczyła, tego typu badania dotyczą określenia kompetencji, wiarygodności.

Mówiąc o badaniach w Czechach, Zbroś wyjaśniła, że próbki były pobierane wspólnie przez czeskich i polskich badaczy, a następnie podzielone między laboratoria.

Czeskie wyniki są podobne do polskich

Jak zaznaczyła, badane próbki zostały przekazane na oznaczenie sodu, chlorków i siarczanów. Wyjaśniła, że badania w zakresie pH czy tlenu rozpuszczonego nie zostały przekazane, ponieważ wymagają szybkiej realizacji, a nie było czasu na transport próbek za granicę.

Dyrektor laboratorium GIOŚ podkreśliła, że czeskie wyniki są podobne do polskich. – Wyniki są porównywalne. Różnica pomiędzy wynikami jest w dopuszczalnym zakresie niepewności danej metody badawczej – powiedziała.

Małgorzata Gosk, zastępca Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, poinformowała z kolei, że monitoring wód prowadzony jest regularnie, a jego celem jest projektowanie działań naprawczych. Jak zaznaczyła Gosk, działania te wynikają zarówno z przepisów krajowych, jak i unijnej dyrektywy wodnej, a ocena stanu wody odbywa się m.in. w oparciu o wskaźniki fizyko-chemiczne. Gotowe wyniki, po weryfikacji i obróbce, trafiają do Wód Polskich.

Zapory na Odrze [WIDEO]

od 16 lat

źródło: PAP

mac

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

g
gapcio
25 sierpnia, 11:34, PZW ODRA:

Ryby próbowały uciec z kanału Gliwickiego już w zeszłym roku :

https://www.youtube.com/watch?v=Vv-rzG70nyQ

Kłodnica i kanał Gliwicki były notorycznie zatruwane już dawno temu a na przłomie lutego/marca 2022 tam właśnie zaczęło się masowe śnięcie ryb.

i słabo to czyniły!

skokami naprzód aby wróg nie widział!

P
PZW ODRA
Ryby próbowały uciec z kanału Gliwickiego już w zeszłym roku :

https://www.youtube.com/watch?v=Vv-rzG70nyQ

Kłodnica i kanał Gliwicki były notorycznie zatruwane już dawno temu a na przłomie lutego/marca 2022 tam właśnie zaczęło się masowe śnięcie ryb.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl