W sobotę popołudniu premier Mateusz Morawiecki poinformował na Twitterze o swojej dzisiejszej rozmowie z premierem Węgier. Viktor Orban miał szefa polskiego rządu po raz kolejny zapewnić o poparciu dla daleko idących sankcji wobec Rosji. "W tym także o zablokowaniu systemu SWIFT" – podkreślił.
"Nie mieści mi się to w głowie"
Stanowisko Węgier w tej sprawie potwierdził szef węgierskiej dyplomacji. "Nie jest prawdą, by Węgry blokowały porozumienie w sprawie odłączenia Rosji od międzynarodowego systemu bankowego SWIFT" – napisał na Facebooku i dodał: "Nie mieści mi się w głowie, jak to możliwe, że jest wojna, umierają ludzie, a niektórzy produkują fake newsy. Teraz kłamią, że Węgry blokują część sankcji przeciw Rosji, np. w związku z systemem SWIFT. Niech będzie jasne: TO NIEPRAWDA!".
Wcześniej ze sprzeciwu wobec takiego kroku wycofały się Włochy. "To początek nowej karty w historii naszych państw. Premier Mario Draghi w rozmowie telefonicznej poparł odcięcie Rosji od systemu SWIFT" – napisał na Twitterze Wołodymyr Zełenski. "Ukraina musi się stać częścią Unii Europejskiej" – dodał prezydent Ukrainy.
O zmianie decyzji przez kolejne państwo poinformował, także w sobotę, szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba. "Zrobiliśmy to. Cypr potwierdził, że nie będzie blokował decyzji o odcięciu Rosji od systemu SWIFT. Ukraińska dyplomacja pracuje 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu, aby uzyskać ważne decyzje i obronić Ukrainę przed rosyjskim najeźdźcą" – napisał szef MSZ Ukrainy.
Co zrobi Scholz?
Decyzja o wykluczeniu Rosji z systemu płatności SWIFT zyskuje coraz większe poparcie wśród państw członkowskich Unii Europejskiej. Wciąż nie wiadomo jednak, co zrobią Niemcy. W piątek rzecznik rządu Niemiec przekazał, że jego kraj podtrzymuje sprzeciw w tej sprawie. Steffen Hebestreit tłumaczył, że "byłoby technicznie trudne do przygotowania i miałoby również ogromny wpływ na transakcje płatnicze w Niemczech, dla niemieckich firm prowadzących interesy z Rosją". Premier Mateusz Morawiecki udał się dziś z pilną wizytą do Berlina, aby przekonać kanclerza Olfa Scholza do poparcia zdecydowanych sankcji wobec Moskwy.
SWIFT to międzynarodowe stowarzyszenie instytucji finansowych utrzymujące sieć telekomunikacyjną służącą do wymiany informacji. System ten pośredniczy w transakcjach między bankami, domami maklerskimi, giełdami i innymi instytucjami finansowymi.