Za e-bilet autostradowy da się zapłacić także niemiecką kartą
Tradycyjnie przed świętami do Polski przyjeżdża wielu naszych rodaków, mieszkających na stałe za niemiecką granicą. Najczęściej wracają na Śląsk autostradą A4. W tym roku w Polsce czekała ich niespodzianka, gdy okazało się, że zmienił się system poboru opłat na płatnych odcinkach państwowych autostrad, w tym autostrady A4 między Wrocławiem i Gliwicami.
Przestraszeni karami za brak biletu na autostradzie, kierowcy szturmowali więc stacje benzenowe Orlenu, bo na razie tylko tam można kupić tzw. e-bilet autostradowy, płacąc za niego w kasie stacji paliw. Niewielu kierowców wiedziało o tym, że za przejazd można także zapłacić elektronicznie, bez konieczności stania w długiej kolejce.
Na internetowej grupie dotyczącej autostrady A4, aż roi się od komentarzy o tym, że system miał usprawnić przejazd, a tymczasem ludzie zamiast jechać, stoją w ogromnych kolejkach na stacjach. Inni kierowcy wskazują jednak inne rozwiązania, dowodząc, ze stanie w kolejkach, nie jest jedynym sposobem na kupno biletu autostradowego.
INFRASTRUKTURA BUDOWA DRÓG, ZOBACZ KONIECZNIE
- Drugi tydzień obowiązywania nowego systemu e-TOLL. Jak radzą sobie kierowcy?
- Wchodzi e-TOLL. Od dziś nie ma szlabanów i bramek na autostradzie A4
- Skomplikowana aplikacja e-TOLL. Do września działa jeszcze stary sytem poboru opłat
- Nowoczesne radiowozy skarbówki skontrolują, czy kierowcy płacą za przejazd A4
- Koniec bramek! Naszpikowane elektroniką radiowozy "przeswietlą" auta na autostradzie
- Nowy system opłat na autostradach: kierowcy mają wiele pytań. U nas - odpowiedzi
Nie polecamy aplikacji etoll pl, warto jednak wybrać etoll pl bilet
Dla zagranicznych gości nie jest na pewno polecana aplikacja etoll pl. Kłopoty z jej funkcjonowaniem mają nawet polscy kierowcy. Wymaga ona rejestracji i potwierdzenia tożsamości przez profil zaufany i posiadania konta w polskim banku.
Aplikacji tej coraz rzadziej używają polscy kierowcy, bo jak twierdzą, jest przekombinowana, wymaga bardzo wielu danych i bardzo często zawodzi, wyłączając się w czasie przejazdu autostradą. To powoduje komplikacje dla kierowców, którym np. aplikacja nie pobrała opłaty za przejazd.
Znacznie prostszym sposobem opłacenia przejazdu, zarówno dla polskich, jak i zagranicznych kierowców jest inna aplikacja etoll pl bilet. Można ją ściągnąć z Google Play czy App Store. Wówczas można za przejazd zapłacić po prostu karta płatniczą, niezależnie od tego, czy mamy konto w polskim czy zagranicznym banku.
Zakup e-biletu trwa kilkanaście sekund. Wymagane jest tylko wpisanie numerów tablic rejestracyjnych, kategorii pojazdu i wybrania trasy, którą zamierzamy przejechać, czyli albo autostrady A2 (Konin – Stryków) albo A4 (Bielany Wrocławskie – Sośnica). Poza tym e-bilet można kupić już nawet na 60 dni przed planowanym przejazdem, wystarczy wpisać w aplikacji datę planowanego przejazdu.
Kierowco, tutaj miej się na baczności! Te fotoradary w woj. ...
Jakie płatności rekomenduje cudzoziemcom Ministerstwo Finansów?
Zapytaliśmy w Ministerstwie Finansów, jaki rodzaj płatności za przejazd autostradą z systemem e-TOLL rekomendują zagranicznym kierowcom.
- Użytkownikom zagranicznym rekomendujemy zakup e-biletu autostradowego w aplikacji e-TOLL PL BILET przy użyciu karty płatniczej. Dostępna usługa szybkich płatności, tj. BLIK funkcjonuje tylko dla tych użytkowników, którzy mają otwarte rachunki bankowe w bankach współpracujących z PayU. Ponadto, aby opłacić przejazd kierowcy z zagranicy mogą skorzystać z aplikacji udostępnionych przez partnerów, z którymi szef KAS zawarł umowy partnerskie lub zakupić bilet w formie papierowej w stacjonarnej sieci obsługi naszych partnerów, m.in. PKN Orlen. Lista partnerów znajduje się na stronie etoll.gov.pl Lista ta jest na bieżąco aktualizowana – odpowiedział nam Marcin Andrzejak z biura prasowego Ministerstwa Finansów.
Co zrobić gdy wjechaliśmy na autostradę bez biletu?
Tym, którzy wjechali na autostradę, a których zaskoczył brak możliwości kupienia biletu na bramkach, pozostało albo szybkie ściągnięcie aplikacji etoll bilet, albo, jeśli w czasie przejazdu autostradą nie zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy skarbówki lub policji, opłacenie przejazdu za autostradę wstecznie, w ciągu trzech następnych dni. Wtedy nie grozi im kara 500 złotych, za przejazd A4 czy A2 bez biletu. Gorzej, jeśli taki kierowca natknie się na celników, którzy skontrolują opłatę za przejazdu. Wówczas kara jest nieunikniona – wynosi także 500 złotych.
- Jeżeli przejazd nie podlegał kontroli i użytkownik nie został ukarany grzywną, a jednocześnie nie zdołał kupić e-biletu autostradowego w trakcie przejazdu, może dokupić brakujący bilet do końca trzeciego dnia od dnia zakończenia przejazdu. Niedokupienie biletu w tym czasie lub dokupienie po upływie tych 3 dni od zakończenia przejazdu będzie skutkować nałożeniem na użytkownika opłaty dodatkowej, w wysokości 500 zł (na podstawie odczytu numeru rejestracyjnego pojazdu przez infrastrukturę systemu e-TOLL) – czytamy w odpowiedziach na nasze wątpliwości, nadesłanych z Krajowej Administracji Skarbowej.
Aplikacje „zewnętrzne” Autopay, mPay i Orlen Pay
Są jeszcze inne rozwiązania. Także skuteczne dla posiadaczy kart płatniczych, również zagranicznych. Można skorzystać z innych „zewnętrznych” aplikacji takich jak Autopay. Taka płatność wymaga karty płatniczej, z której pobierane są pieniądze za przejazd. Jednak to wygodny sposób płacenia, zwłaszcza, że można przy jej pomocy zapłacić także za przejazd autostradą A1 z Torunia do Gdańska czy A4 Katowice - Kraków. A to autostrady zarządzane przez prywatnych koncesjonariuszy. Można też bilet autostradowy kupić w aplikacji Orlen Pay, czy innej aplikacji mPay.
Nie przeocz
Musisz to wiedzieć
- Oto 15 najpiękniejszych choinek w śląskich miastach. Zobaczcie, jakie wybraliśmy
- Wraca zdalne nauczanie. Czy to może się znów udać? MEMY. Od 20 grudnia lekcje on-line
- Stacja Leclerc w Sosnowcu ma najtańsze paliwo! Kolejki cały czas są ogromne
- W Zabrzu stoi najbardziej rozświetlony dom na Śląsku. Ale tu świątecznie!
