Czołgi, drony, haubice. Amerykański kontyngent w Polsce

OPRAC.:
Grzegorz Kuczyński
Grzegorz Kuczyński
Maj. Robert Fellingham/Cover Images/East News
Obecnie w Polsce stacjonuje ponad 10 tys. amerykańskich żołnierzy. To dwa razy więcej, niż niecałe dwa miesiące temu. Oprócz pododdziałów przerzucanych w ostatnich tygodniach w związku z wojną Rosji z Ukrainą, na terytorium Polski dyslokowanych jest szereg baz i jednostek amerykańskich. Przybyło ich szczególnie w ostatnich kilku latach.
Czołgi, drony, haubice. Amerykański kontyngent w Polsce

Dwustronne porozumienie z 2020 r. o współpracy wojskowej przewidywało zwiększenie liczby 4,5 tys. żołnierzy co najmniej o 1 tys. i przygotowanie przez Polskę infrastruktury, pozwalającej przyjąć łącznie 20 tys. amerykańskich wojsk. Rozwój sytuacji we wschodnim sąsiedztwie NATO spowodował jednak szybkie i radykalne decyzje USA. Po inwazji Rosji na Ukrainę do Polski przerzucono 4,7 tys. żołnierzy 82. Dywizji Powietrznodesantowej, których rozmieszczono w graniczącej z Ukrainą południowo-wschodniej części kraju (głównie baza Nowa Dęba). Od miesiąca wzmacniane są też komponenty sił amerykańskich już wcześniej dyslokowane w Polsce. Nasz kraj jest dziś czwarty w Europie pod względem wielkości stacjonujących sił amerykańskich, za Niemcami (38,5 tys.), Włochami (11,5 tys.) i Wielką Brytanią (11 tys.). W jakich stałych bazach w Polsce stacjonują Amerykanie?

Dowództwo Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (Żagań)

Dowództwo Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ABCT) mieści się w Żaganiu, podległe mu bataliony stacjonują w Skwierzynie, Świętoszowie i Bolesławcu współdziałając z polską 11. Lubuską Dywizją Kawalerii Pancernej. To pododdziały wysłane do Europy w ramach trwającej od 2014 roku operacji Atlantic Resolve. Rozmieszczane rotacyjnie na okres dziewięciu miesięcy, prowadzą ćwiczenia dwustronne, wspólne oraz wielostronne w Bułgarii, Estonii, na Węgrzech, Łotwie i Litwie oraz w Polsce i Rumunii. Obecnie są to żołnierze z 1. Dywizji Piechoty z Fort Riley w stanie Kansas. W kwietniu na kolejną 9-miesięczną zmianę przybędą pododdziały z 4. Dywizji Piechoty z Fort Carson (Kolorado). Cała ABCT liczy blisko 4 tys. żołnierzy, 80 czołgów, 130 bojowych wozów piechoty Bradley, 15 samobieżnych haubic Paladin, ponad 500 pojazdów gąsienicowych i ponad 1500 kołowych.

Rotacyjny Komponent Logistyczno-Lotniczy (Powidz)

Brygada Lotnictwa Bojowego, czyli CAB (ang. Combat Aviation Brigade) trafiła do Europy w pierwszej połowie 2017 roku, aby wspierać operację Atlantic Resolve oraz inne szkolenia i misje. Jeden z zespołów zadaniowych CAB stacjonuje w Polsce, w Powidzu. Baza ta dysponuje czterema śmigłowcami UH-60 Black Hawk oraz czterema śmigłowcami AH-64 Apache. W Powidzu umiejscowiono też Batalion Wsparcia Bojowego (Combat Sustainment Support Battalion – CSSB), który zapewnia szybkie przemieszczanie pojazdów oraz wsparcie transportowe dla innych amerykańskich jednostek wojskowych rozmieszczonych w Polsce.

Wysunięte Dowództwo Dywizyjne USA (Poznań)

Wysunięte Dowództwo Dywizyjne w Poznaniu funkcjonuje od października 2019 r. Koordynuje funkcjonowanie sił zbrojnych USA w naszym regionie w ramach operacji Atlantic Resolve, a na jego czele stoi generał. Głównym jego zadaniem jest koordynacja działań i nadzór nad siłami lądowymi USA dyslokowanymi w Europie, planowanie operacyjne oraz współpraca i synchronizacja działań sił amerykańskich z wojskami innych państw NATO. Dowództwo odgrywa kluczową rolę w integracji wojsk amerykańskich rozmieszczonych w Polsce oraz synchronizacji ich współdziałania z polskimi siłami zbrojnymi.

Komponent nr 1 z 52. Ekspedycyjnej Grupy Operacyjnej (Łask)

W Łasku na stałe stacjonuje komponent lotniczy sił powietrznych USA Aviation Detachment (AvDet). Piloci tego komponentu prowadzą szkolenia, utrzymują gotowość bojową i umacniają zdolności operacyjnego działania ze swymi polskimi odpowiednikami. W rotacjach szkoleniowych uczestniczą głównie samoloty F-16 i C-130. W rotacjach szkoleniowych uczestniczą eskadry wchodzące w skład służby czynnej jak też skrzydła Lotnictwa Gwardii Narodowej. To pierwszy pododdział przebywający w Polsce na stałe, od 2012 r.

Komponent nr 2 z 52. Ekspedycyjnej Grupy Operacyjnej (Mirosławiec)

Załogi komponentu lotniczego, wyposażone w bezzałogowce MQ-9 Reaper, działają na rzecz bezpieczeństwa i stabilizacji w regionie. Obecność bezzałogowców to efekt operacji „Atlantic Resolve” rozpoczętej przez USA w odpowiedzi na rosyjską agresję wobec Ukrainy. Stacjonująca w 12. Bazie Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu amerykańska 52. Ekspedycyjna Grupa Operacyjna US Air Force wyposażona jest w bezzałogowce rozpoznawczo-uderzeniowe MQ-9 Reaper i prowadzi działania rozpoznawcze oraz patrolowe, między innymi nad Morzem Bałtyckim.

Batalionowa Grupa Bojowa eFP ( Bemowo Piskie)

W lipcu 2016 roku w trakcie Szczytu NATO w Warszawie podjęto istotne postanowienia dla bezpieczeństwa Polski i całego regionu. Najważniejsze z nich to realne wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego. NATO rozmieściło w Polsce jedną z czterech grup bojowych eFP (ang. enhanced Forwad Presence – wzmocniona Wysunięta Obecność). W Polsce państwem ramowym grupy są Stany Zjednoczone przy udziale wojsk z Rumunii, Wielkiej Brytanii oraz Chorwacji. Amerykański kontyngent w eFP liczy blisko 800 żołnierzy. Jest uzbrojony w ok. 100 kołowych wozów opancerzonych Stryker oraz baterię haubic M777A2.

Baza antyrakietowa (Redzikowo)

Obiekt wsparcia morskiego (NSF) w pomorskim Redzikowie wchodzi w skład EPAA, czyli tarczy przeciwrakietowej w Europie. Ma zapewniać wsparcie dla lądowego komponentu amerykańskiego morskiego systemu antybalistycznego Aegis Ashore Missile Defense System. Budowa bazy pocisków przechwytujących rozpoczęła się w maju 2016 r. Do końca bieżącego roku w pomorskim Redzikowie ma być gotowa baza pocisków przechwytujących SM-3 amerykańskiego systemu obrony balistycznej Aegis Ashore, używanego przez amerykańską marynarkę wojenną i włączonego w system obrony przeciwrakietowej NATO.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl