Trzecia fala pandemii w Polsce
Jak poinformował rząd - trzecia fala pandemii w Polsce już trwa. W ciągu ostatnich kilku dni liczba zakażeń koronawirusem znacząco wzrosła. 3 marca w Polsce przybyło 15 698 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia COVID-19 - to najgorszy wynik od listopada 2020 roku.
- Zakażonych 4 886 154+ 33 480
- Zmarło 105 194+ 33
- Szczepienia 51 564 403+ 19 509
- 1. śląskie:+5 502
- 2. mazowieckie:+4 978
- 3. dolnośląskie:+3 363
- 4. pomorskie:+3 226
- 5. małopolskie:+2 540...więcej
Wirus w różnych wariantach rozprzestrzenia się coraz szybciej. Duży przyrost odnotowano również w województwie lubuskim i pomorskim. Jeśli tendencja wzrostowa w tych regionach się utrzyma, mówi się o wprowadzeniu dodatkowych restrykcji, jak w województwie warmińsko-mazurskim.
Czy obecna sytuacja epidemiologiczna, zarówno w kraju jak i w Lubuskiem, może przyczynić się do tego, że zaostrzone zostaną obostrzenia, które obowiązują obecnie na granicy polsko-niemieckiej?
WIDEO: Sytuacja na granicach. Gdzie wyjazd na narty może skończyć się kwarantanną?
Obostrzenia na granicy z Niemcami
Jak informuje Bollmann und Partner, cytując niemiecką prasę:
,,Jeżeli rząd niemiecki uzna, że skala zachorowań w Polsce jest podobna do tej aktualnie w Czechach, to możliwe jest wprowadzenie obostrzeń na granicy i ofertę Pendlerpauschale, czyli finansowania pobytu po tej stronie granicy dla pracowników codziennie dojeżdżających z Polski".
Kwarantanna po przyjeździe
Jak poinformowało Polsko-Niemieckie Centrum Kooperacji: ,,Z dniem 3 marca 2021 r. w życie wchodzi nowelizacja rozporządzenia o kwarantannie dla przyjeżdżających z zagranicy".
Przypomnijmy, że obecnie wybierając się do Niemiec, musimy:
- zgłosić swój przyjazd
- najwcześniej 48 godzin przed wjazdem wykonać test na koronawirusa
- po wjeździe odbyć 10-dniową kwarantannę.
Są jednak pewne wyjątki. Z odbywania kwarantanny zwolnieni są:
- obywatele Niemiec,
- osoby mieszkające w Niemczech,
- osoby przejeżdżające przez Niemcy w tranzycie,
- osoby, które przejeżdżały przez obszar wysokiego ryzyka, ale nie miały tam postoju,
- osoby podróżujące w ramach małego ruchu przygranicznego do 24 godzin (z wyjątkami zawartymi poniżej),
- kierowcy zawodowi i pracownicy firm transportowych przewożący ludzi, towary lub dobra.
Kontrole na granicach
A jak wygląda ruch na polsko-niemieckim pograniczu? Po stronie niemieckiej możemy spodziewać się wyrywkowych kontroli na granicach. We wtorek, 2 marca na moście ze Słubic w stronę Niemiec utworzyły się przez to korki. Nasi Czytelnicy informują nas również, że byli kontrolowani przez niemiecką policję, kiedy przekraczali granice pieszo. - Pytali się mnie dokąd idę, sprawdzali dokumenty z pracy i dowód - napisała nam słubiczanka.
A jak to wygląda po stronie polskiej? W lutym rzecznik prasowy komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej, mjr Joanna Konieczniak, przekazała nam, że strażnicy nie prowadzą regularnych kontroli.
Nie prowadzimy regularnych kontroli osób przyjeżdżających do Polski. Funkcjonariusze sami typują samochody, które by chcieli objąć kontrolą. Skupiamy się głównie na zwalczaniu nielegalnej migracji.
Pracownicy transgraniczni
Pracowników transgranicznych, podróżujących do Niemiec regularnie, czyli przynajmniej raz w tygodniu, nie obowiązuje kwarantanna. Należy jednak mieć przy sobie zaświadczenie od pracodawcy bądź zleceniodawcy. Warto pamiętać, że niektóre kraje związkowe wymagają przeprowadzania testów na koronawirusa:
- Meklemburgia-Pomorze Przednie - test raz w tygodniu i odpowiednie oświadczenia składane pracodawcy o braku objawów koronawirusa.
- Saksonia - test raz w tygodniu.
- Bawaria - test raz w tygodniu.
