Darłowo: to właśnie tu orkan Nadia uderzał w największą siłą. Ile wyniosła maksymalna prędkość wiatru orkanu Nadia?

Tomasz Chudzyński
Uderzenie sztormowych fal w czasie orkanu Nadia w Darłówku
Uderzenie sztormowych fal w czasie orkanu Nadia w Darłówku Piotr Kowalkowski/Info Meteo Elbląg
W Darłowie, obok platformy Petrobaltic odnotowano maksymalne porywy wiatru w Polsce, które wystąpiły w czasie orkanu Nadia. - Obserwowaliśmy imponującą wysokość fal - mówi Piotr Kowalkowski, synoptyk portalu Info Meteo Elbląg, który fotografował uderzenie Nadii w nadmorskich gminach.

Maksymalne porywy wiatru orkanu Nadia w Darłowie

Niemal 130 km/h osiągnęły maksymalne porywy wiatru w minioną niedzielę na platformie Petrobaltic oraz w Darłowie i nad samym morzem w Darłówku. Żywioł uderzający w wybrzeże fotografował synoptyk Piotr Kowalkowski, prowadzący portal Info Meteo Elbląg.

- To nie wybrzeża Florydy w czasie huraganu. To uderzenie orkanu Nadia z maksymalną siłą w Darłowie - opisuje swoje zdjęcia Piotr Kowalkowski z nadmorskiego bulwaru w Darłówku. - Wysokość fal była imponująca. Wywoływały on podtopienia w całej części wybrzeża.

Kowalkowski potwierdza, że Nadia była jednym z najsilniejszych zjawisk tego typu w ostatnich latach. Przypomnijmy, orkan "narodził" się w piątek, w okolicach Islandii. Następnie przemieszczał się na południowy wschód, przechodząc nad Szkocją, Morzem Północnym, Cieśninami Duńskimi i Bałtyk. W nocy z soboty na niedzielę uderzył w polskie wybrzeże.

- Nadia osiągnęła najniższy, 1 stopień huraganu. W górzystych partiach Szkocji wichura osiągnęła nawet 190 km/h. Oprócz różnicy ciśnienia, napędem tego zjawiska była dodatkowo bliskość prądu strumieniowego. Na jego obrzeżach zawsze tworzą się niebezpieczne układy. Dawno nie mieliśmy tak silnej, tak rozległej wichury - tłumaczy Piotr Kowalkowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pozostałe

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl