Darmowe leki dla seniorów i dzieci
Darmowe leki dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia oraz osób powyżej 65. roku życia to jedna z propozycji Prawa i Sprawiedliwości, która została przedstawiona podczas „Programowego Ula”.
Jak idą prace?
Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia pytany przez i.pl o to, jak idą prace dotyczące darmowych leków dla seniorów oraz dzieci i młodzieży, odpowiedział, że w tej chwili Ministerstwo Zdrowia pracuje nad listą tych leków, bo będą to dwie różne listy. – Inne leki są dla osób tych młodych – dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia, a inne dla seniorów – mówił.
Podkreślił, że również eksperci pracują nad tą sprawą, ponieważ listę leków należy w taki sposób skonstruować, żeby one były na te schorzenia, na które najczęściej chorują seniorzy i aby były szeroko dostępne. – Przypomnę, że dla seniorów 75+, czyli program, który w tej chwili funkcjonuje, to jest ponad dwa tys. preparatów dostępnych na cztery tys., więc prawdopodobnie także będziemy rozszerzać tę liczbę – wyjaśnił.
– Chcemy, aby nie zdarzało się tak, jak to było kiedyś, że w aptece przy okienku niestety senior musiał wybierać, czy kupić jeden lek, czy drugi. Przy rozszerzonym programie bezpłatnych leków, myślę, że już rozwiąże to ten problem, żeby senior nie miał tego dylematu – dodał.
Waldemar Kraska wyraził nadzieję, że prace w sprawie darmowych leków pójdą szybko, bo – jak podkreślił – resort zdrowia – posiłkuje się ekspertami, którzy podpowiadają, aby te leki, które należą do tych grup wprowadzić.
Kiedy zaczną obowiązywać darmowe leki?
Dopytywany, kiedy darmowe leki mogą wejść w życie, wiceminister zdrowia podkreślił, że prace są już zaawansowane. – Myślę, że w Sejmie nie będzie chyba sprzeciwu żadnych sił politycznych, aby te darmowe leki wprowadzić. Uważam, że zdrowie Polaków nie powinno mieć barw politycznych. Chodzi o ponad 14 milionów Polaków, więc to jest naprawdę olbrzymie rzesza ludzi, dla których bezpłatne leki chcemy przekazać – wskazał.
