Dekalog będzie wisiał w każdej klasie. Gubernator stanu Luizjana podpisał ustawę

Adam Kielar
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Gubernator stanu Luizjana w USA Jeff Landry podpisał w środę ustawę nakazującą wywieszanie Dekalogu w każdej klasie w szkołach publicznych. Jest to pierwsze tego typu prawo w Ameryce, a zwolennicy rozdziału kościła od państwa już zapowiedzieli zaskarżenie ustawy.
10 przykazań będzie wywieszane w każdej klasie stanu Luizjana w USA. Gubernator podpisał ustawę. Zdjęcie ilustracyjne
10 przykazań będzie wywieszane w każdej klasie stanu Luizjana w USA. Gubernator podpisał ustawę. Zdjęcie ilustracyjne Domena publiczna

Spis treści

Dekalog będzie wisiał w każdej klasie

„Jeśli chce się szanować rządy prawa, trzeba zacząć od pierwotnego prawodawcy – Mojżesza” – powiedział gubernator stanu Luizjana Jeff Landry podczas konferencji prasowej w Baton Rouge.

Ustawa nakazuje wywieszenie plakatu z dziesięcioma przykazaniami w każdej klasie w szkołach publicznych od przedszkoli po uniwersytety. Prawo mówi, że plakat z Dekalogiem ma mieć co najmniej 28x35 cm, a przykazania muszą być łatwe do odczytania. Jest to pierwsza taka ustawa uchwalona w jakimkolwiek stanie Ameryki. Krytycy, w tym organizacja wolnościowa ACLU już zapowiedzieli zaskarżenie ustawy, twierdząc, że jest ona „rażąco niekonstytucyjna", bo łamie zasadę rozdziału kościoła od państwa.

Sam Landry powiedział we wcześniejszym wywiadzie, że „nie może się doczekać” pozwów. Zwolennicy okazywania symboli religijnych w miejscach publicznych liczą na to, że sprawa ostatecznie trafi do Sądu Najwyższego USA, gdzie spodziewają się pozytywnej dla nich decyzji konserwatywnej większości składu sędziowskiego, ustanawiającej nowy precedens.

Kontrowersyjna decyzja gubernatora stanu Luizjana

W ciągu ostatnich lat Sąd Najwyższy USA przyznał m.in. rację trenerowi zespołu futbolu amerykańskiego w szkole publicznej, zwolnionego za publiczne odmawianie modlitwy wraz z uczniami. Jednym z najważniejszych precedensów związanych z obecnością religii w szkołach jest wyrok Sądu Najwyższego z 1972 r., kiedy sąd zakazał organizowania i zachęcania do publicznych modlitw w placówkach edukacyjnych.

W przeszłości część podobnych kontrowersyjnych inicjatyw kończyła się jednak porażką pomysłodawców. Stało się tak w Oklahomie, gdzie w 2015 r. sąd Najwyższy tego stanu nakazał usunięcie pomnika przedstawiającego Dekalog sprzed budynku stanowego parlamentu. Relacje między religią i państwem reguluje w USA pierwsza poprawka do konstytucji, zakazująca Kongresowi „ustanawiania ustaw wprowadzających religię lub zabraniających swobodnego wykonywania praktyk religijnych”.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

g
gosc
"Tolerancyjne" lewactwo nie zgodzi się
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl