Do Sądu Najwyższego wpłynęło dotychczas 20 protestów wyborczych i 11 referendalnych. Czy zaważą o ich ważności?

Mateusz Zbroja
Opracowanie:
Wideo
od 16 lat
W piątek w Sądzie Najwyższym do godz. 15.30 odnotowano 20 protestów odnoszących się do wyborów parlamentarnych oraz 11 protestów przeciwko ważności referendum - poinformowało PAP w piątek po południu biuro prasowe Sądu Najwyższego.Po rozpoznaniu wszystkich protestów wyborczych Sąd Najwyższy rozstrzyga o ważności wyborów i referendum.
Do Sądu Najwyższego wpływają protesty ws. wyborów i referendum.
Do Sądu Najwyższego wpływają protesty ws. wyborów i referendum. Fot Adam Jastrzębowski

Do Sądu Najwyższego wpływają protesty wyborcze

"Wszystkie wniesione protesty w chwili obecnej pochodzą od wyborców i wszystkie protesty, które dotychczas wpłynęły, zostały złożone indywidualnie w biurze obsługi interesantów" - przekazał PAP Maciej Brzózka z biura prasowego SN. Jak dodał, na razie żaden ze złożonych protestów nie został jeszcze rozpatrzony. Termin na wnoszenie protestów upływa 25 października.

W środę wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano obwieszczenia Państwowej Komisji Wyborczej o wynikach wyborów parlamentarnych oraz o wynikach głosowania i wyniku referendum ogólnokrajowego. Tym samym zaczął biec termin do wnoszenia protestów przeciwko ważności wyborów do Sejmu i Senatu i protestów przeciwko ważności referendum.

Jak wynika z przepisów, protesty wyborcze i referendalne wnosi się do SN na piśmie w terminie siedmiu dni od dnia ogłoszenia wyników wyborów i referendum przez Państwową Komisję Wyborczą w Dzienniku Ustaw.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Jak wnosi się protesty wyborcze?

Głównym ze sposobów wniesienia protestu jest bezpośrednie złożenie go w Sądzie Najwyższym przy pl. Krasińskich 2/4/6 od poniedziałku do piątku w godzinach 8–16. Na czas składania protestów Sąd Najwyższy wprowadził specjalne udogodnienia - protesty przyjmowane są przy wyznaczonym stanowisku, w budynku są odpowiednie oznaczenia dla osób chcących taki protest złożyć.

Szczegółowe informacje na temat zasad składania protestów - zarówno wyborczych, jak i referendalnych - znajdują się na stronie internetowej Sądu Najwyższego.

Po rozpoznaniu wszystkich protestów wyborczych SN rozstrzyga o ważności wyborów i referendum. Uchwałę w sprawie ważności wyborów SN wydaje nie później, niż 90 dni po dniu wyborów, na posiedzeniu jawnym. Z kolei uchwała w sprawie ważności referendum wydawana jest przez SN nie później, niż w 60. dniu od ogłoszenia wyniku referendum.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Arkadiusz
SKLADAJMY JAK NAJWIĘCEJ ... SKARG .. !!!

SN jest NASZ !!!

... w powtórce WYGRAMY !!!
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl