Gdańsk Westerplatte. Dostęp do koszar będzie ograniczony
Od 2009 r. ruiny były częściowo udostępnione do zwiedzania. Niestety, wieloletni wpływ warunków atmosferycznych (silne wiatry, opady deszczu i śniegu) znacząco przyczynił się do postępującego niszczenia budynku.
Muzeum II Wojny Światowej przeprowadziło badania i ocenę stanu technicznego obiektu. Wynik: w jego wnętrzu w dotychczasowym zakresie stwarza zagrożenie dla zdrowia i życie. Stąd placówka postanowiła ograniczyć zwiedzającym dostęp do budynku.
Czytaj także: Szczątki Mieczysława Jałowieckiego zostaną przeniesione do Gdańska. To on kupił dla Polski Westerplatte
W związku z tym dyrektor Muzeum II Wojny Światowej wydał oświadczenie:
„Mając na uwadze dobro tych wyjątkowych obiektów historycznych, zakres inwestycji planowanej przez MIIWŚ obejmuje m.in. kompleksowe remonty konserwatorskie zachowanych budynków, w tym tzw. nowych koszar. Celem tych działań jest przede wszystkim zachowanie miejsca, jak i pamięci o nim dla przyszłych pokoleń. Budynek tzw. nowych koszar ze względu na szczególne walory historyczne należy otoczyć szczególną troską, ponieważ jest to przestrzeń o wyjątkowym znaczeniu, miejsce, skąd wydawano rozkazy do prowadzenia skutecznej obrony bohaterskich westerplatczyków, wreszcie autentyczny świadek przeobrażeń półwyspu w XX w. Misją, ale także swego rodzaju powinnością MIIWŚ jest więc należyte zabezpieczenie samego obiektu na poczet przyszłych zwiedzających, przy równoczesnym zagwarantowaniu bezpieczeństwa już teraz wszystkim osobom, które będą chciały zapoznać się z tą wyjątkową przestrzenią” - podkreślił dr hab. Grzegorz Berendt, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku”.
