Grypa się utrzymuje? Idź do lekarza
Grypa to ostra infekcja wirusowa o charakterze epidemicznym. Jej objawy pojawiają się nagle - dreszcze, ból głowy, osłabienie, katar i ból gardła mogą być podobne do objawów przeziębienia. Jednak grypie towarzyszą również bóle mięśni, stawów i wysoka gorączka, która utrzymuje się do kilku dni. W przypadku grypy objawy mogą występować nawet przez kilka tygodni. Znaczną różnicą pomiędzy przeziębieniem i grypą jest to, że źle leczona grypa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego nie wolno bagatelizować tej choroby. Jeżeli zauważamy u siebie bądź u naszych bliskich objawy grypy, najlepiej od razu zgłosić się do lekarza. Istnieją skuteczne leki przeciwwirusowe, które dostępne są tylko na receptę. Ich zastosowanie jest celowe, jeżeli nastąpi w ciągu pierwszych 48 godzin od wystąpienia objawów.
Jeśli grypa ma łagodny przebieg, to zazwyczaj wystarczy przyjmować dużo płynów, jeść adekwatnie do zaspokojenia apetytu, odpoczywać i zażywać leki przeciwgorączkowe, gdy występuje taka potrzeba. Do lekarza bezwzględnie trzeba się zgłosić, jeśli przez dłuższy czas utrzymują się bardzo wysoka gorączka, suchy, męczący kaszel lub pojawią się silne bóle mięśniowo-stawowe.
Ogólne osłabienie, katar - to może być przeziębienie
Z kolei przeziębieniem najczęściej nazywamy zapalenie górnych dróg oddechowych i błony śluzowej nosa. Objawy, które występują podczas przeziębienia, to ogólne osłabienie, uczucie zmęczenia i katar. Czasami występują również bóle głowy spowodowane zatkanymi zatokami przynosowymi. Rzadko pojawiają się kaszel i gorączka. Postępuje powoli, zwykle zaczyna się od kataru i jest stosunkowo łatwo wyleczalne - najczęściej wystarczy więcej odpoczywać, dużo pić i nie doprowadzać do wychłodzenia organizmu, co mogłoby spowodować jeszcze większe osłabienie i narażenie na dodatkowe infekcje. Przeziębienie to, jak sama nazwa wskazuje - konsekwencja wychłodzenia organizmu. Aby się przed nim chronić, należy się ubierać odpowiednio do pogody, unikać zarówno wychłodzenia, jak i przegrzania organizmu oraz nagłych zmian temperatur.
Aktywność i dieta - tak się chroń przed chorobami
Dodatkowo należy dbać nieustannie o pełnowartościową dietę, która na bieżąco będzie gwarantem dostarczania organizmowi niezbędnych składników mineralnych i witamin. Zdrowe jedzenie pomoże nam zachować zdrowie.
Osoby, które dobrze się odżywiają, a do tego pozostają aktywne fizycznie i wzmacniają w ten sposób swój organizm, bardzo rzadko chorują. W profilaktyce grypy stosuje się szczepienia ochronne. Dodatkowo należy regularnie myć ręce, aby nie przenosić wirusów, i unikać kontaktu z osobami chorymi.

Nadchodzi sezon zachorowań na grypę. "Pierwsze objawy to bóle mięśniowe, osłabienie i wysoka gorączka"
POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL: