Spis treści
Skąd się bierze alergia u dorosłych? Alergolog wyjaśnia
Alergia często jest uważana za „dziecięcą przypadłość”, jednak coraz więcej dorosłych zaczyna zmagać się z objawami, które przypominają przeziębienie lub nawracające infekcje. Katar, kaszel, duszności czy swędzenie oczu – skąd biorą się te reakcje u osób, które wcześniej nie miały żadnych problemów? Alergolog Andrzej Omernik z Grupy LUX MED wyjaśnia, skąd się bierze alergia u dorosłych.

– O ile duża grupa chorych na choroby alergiczne takie jak alergiczny nieżyt nosa czy astmę wywołane uczuleniami na pyłki roślin rzeczywiście choruje od okresu dziecięcego, to nie ma górnej granicy wieku, po której pojawienie się objawów tych chorób nie jest możliwe – mówi alergolog.
Jakie są objawy alergii u dorosłych?
Lekarz zwraca uwagę, że należy pamiętać, że uczulenie (czyli obecność swoistych przeciwciał IgE czy swoistych komórek zapalnych skierowanych przeciw alergenom np. pyłkom roślin) może występować przy braku objawów.
– Nie mówimy wówczas o chorobie. Taka cecha organizmu jest najczęściej warunkowana genami. Oddziaływanie środowiska może w ciągu całego naszego życia doprowadzić do wystąpienia pod wpływem uczulenia objawów takich jak katar, zapalenie spojówek czy duszności i wówczas już rozpoznajemy choroby alergiczne – dodaje ekspert.
Skąd się bierze alergia u dorosłych?
Choć alergie kojarzymy głównie z dziećmi, coraz częściej dotykają także dorosłych – nawet tych, którzy wcześniej nie mieli żadnych objawów uczulenia. Okazuje się, że zjawisko to nie jest niczym niezwykłym.
– Większość ludzi uważa, że alergie rozwijają się w dzieciństwie i pozostają z tobą do dorosłości lub że z nich wyrastasz. Ale tak naprawdę alergia może rozwinąć się w każdej chwili – mówi dr Camellia Hernandez, dyrektor kliniczny Wydziału Alergii i Immunologii Klinicznej w Brigham and Women's Hospital stowarzyszonym z Harvardem.
U dorosłych alergie mogą pojawić się nagle, nawet po latach bez objawów. Ich rozwój może być związany z osłabieniem odporności (np. w trakcie choroby, ciąży), zbyt małą ekspozycją na alergeny w dzieciństwie, zmianą otoczenia lub kontaktem z nowymi czynnikami – np. zwierzętami, pyłkami czy kurzem. Wpływ mają też geny, wiek, niektóre schorzenia i leki.
Zmiany klimatu i smog sprzyjają alergii
Alergolog Andrzej Omernik wskazuje też na zmiany klimatyczne. Powodują one wydłużenie się okresu, jak i intensywności kwitnienia roślin wiatropylnych, przez co jest większe narażanie na duże stężenia pyłków w powietrzu.
– Dużo mówi się o wpływie smogu na większą częstość występowania alergii. Na cząsteczkach pyłu z zanieczyszczeń osadzają się jeszcze drobniejsze pyłki roślin. Kontakt pyłków osadzonych na pyle zawieszonym pochodzącym z zanieczyszczeń powietrza silnie stymuluje rozwój alergii – dodaje specjalista.
Źródło:
New allergies in adulthood Harvard Health Publishing